20. İSTANBUL CAZ FESTİVALİ'NDE

20. İSTANBUL CAZ FESTİVALİ'NDE
20. İSTANBUL CAZ FESTİVALİ'NDE

DÜN: CRR’de çay partisi!


Caz Festivali, dün gece klasik müzikle caz’ı buluşturan özel bir projeye ev sahipliği yaptı. 350 yılık dünyanın en eski ilaç şirketi Merck’in işçileri tarafından kurulan ve sonradan profesyonelleşen Deutsche Philharmonie Merck’in ‘Teatime at the Savoy’ (Savoy’da Çay Partisi) başlıklı projesinde orkestraya kendine has müzik tarzıyla dikkat çeken Opera Swing Quartet ve Türkiye ’nin önemli caz piyanisti Kerem Görsev eşlik etti.

BUGÜN: Miles’a Flamenkoyla saygı


Bu akşam festivalin en özel mekanlarından İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin avlusundan flamenko ezgileri yükselecek. Barselonalı piyanist Chano Dominguez, Miles Davis’in 50 yıl önce çıkan efsane albümü ‘Kind of Blue’yu flamenko meşrebine göre yorumladığı ‘Flamenco Sketches’ albümüyle sahnede. Konserde Dominguez’e bir flamenko dansçısı ve vokalisti eşlik edecek. Müzik yazarı Murat Beşer, albümle ilgili “Bu proje modern cazla flamenkonun kesişim kümesinde oluşan alelade bir sentez, kuru kuruya bir yeniden canlandırma değil. Miles ruhuna sonuna dek sadık, hem günümüzü hem de gelenekleri içine sindire sindire yerleştirmiş bir müzik bu” yorumunu yapıyor. (İstanbul Arkeoloji Müzesi Avlusu, 21.30)
Bugün ayrıca: Son dönemlerde adından çokça söz ettiren caz vokal Ece Göksu, dünyanın en iyi armonika virtüözlerinden Gregoire Maret’yle birlikte 2012 yılında yayımladığı albümü ‘Masal’dan parçaları dinleyicilere sunacak. (Salon İKSV, 22.30)

YARIN: Suriye’nin billur sesi

‘Ustalarla Buluşmalar’ serisinin bu yılki ustası caz ve klasik Ermeni müziğinin bileşenlerini müziğine yansıtan Suriye’nin en önemli sanatçılarından şarkıcı Lena Chamamyan. Müzik yazarı Derya Bengi’nin yorumuyla “Zengin kültürlerin kesişim kavşağında, billur sesiyle halkların kardeşliğine, bir arada yaşamanın imkânına ve güzelliğine dair şarkılar söyleyen” Chamamyan, Balkan şarkıları ve klasik Türk müziği eserlerine getirdiği benzersiz düzenlemelerle tanınan piyanist Tuluğ Tırpan’ın üçlüsü, Türkiye’nin yetiştirdiği en iyi çellistlerden biri olan Özer Arkun ve geleneksel icra biçimlerindeki ustalığının yanı sıra caz etkilerini de müziğine katan kanun virtüozu Göksel Baktagir’le bir araya gelecek. Üstelik Yıldız Sarayı’nın tarihi atmosferinde. (18 Temmuz Perşembe 21.30, Yıldız Sarayı)

29 TEMMUZ: Soul ve R&B’de dünya markası


‘Ordinary People’, ‘Save Room’, ‘Everybody Knows’, ‘Used to Love U’ gibi birçok hit şarkıya hayat veren soul ve R&B yıldızı John Legend, bu yılki Caz Festivali’nin kaçırılmayacak isimlerinden. Soul ve R&B’de kendi neslinin en iyi söz yazarı ve şarkıcılarından Legend, konser performanslarıyla da göz dolduruyor. 9 Grammy ödüllü Legend, aktivizmiyle de tanınan bir müzisyen. Legend, 2009 yılında Time dergisinin ‘Dünyaya Yön Veren 100 Kişi’ listesinde yer almıştı. (29 Temmuz Pazartesi 21.30, Harbiye Açıkhava)