20 yıl sonra Berlin'de, aynı yerde...

20 yıl sonra Berlin'de, aynı yerde...
20 yıl sonra Berlin'de, aynı yerde...

Duvardan Berlin?e kalan sembolik parça dün bol bol ziyaret edildi. FOTOĞRAF: AFP

9 Kasım 1989'da Berlin Duvarı yıkıldı, bir devir sona erdi. Kapitalizmin geçen 20 yıla ne kattığı tartışmalı ancak dün halkları ayıran duvarın yerinde, coşku dolu yüz binler vardı

BERLİN - Geçen yüzyılın sonuna doğru komünist ‘Doğu Bloku’na karşı kapitalist zaferin en büyük sembollerinden biri sayılan Berlin Duvarı’nın yıkılışının 20. yıldönümü dün şaşalı törenlerle kutlandı. Geçen 20 yılda insanlar serbest piyasa ekonomisine inancını yitirse de komünist Doğu Almanya ile kapitalist Batı Almanya’nın fiilen birleştiği anın coşkusuna çok sayıda eski ve mevcut liderin yanı sıra yüzbinlerce insan katıldı. Törenler Alman bestecilerin eserlerinden oluşan bir klasik müzik konseriyle başlayacak.
Doğu Almanyalı Başbakan Angela Merkel’in önderlik ettiği 20. yıl coşkusunu Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Britanya Başbakanı Gordon Brown, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso kaçırmazken ABD Başkanı Barack Obama törene Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ı gönderdi. 

Merkel: Dilimiz tutulmuştu!
‘Özgürlük Bayramı’ olarak nitelenen yıldönümü kutlamaları için Almanya’nın birleşmesini simgeleyen Brandenburg Kapısı’nın önündeki Potsdamer meydanı ile meclis binası arasında gençler tarafından boyanmış 1000 adet dev domino taşından 1.5 kilometre uzunluğunda sembolik Berlin Duvarı oluşturuldu. Polonya Dayanışma Sendikası’nın efsanevi lideri ve Polonya’nın eski Devlet Başkanı Lech Walesa, ilk taşı devirmesiyle Berlin Duvarı’nın yıkılışı canlandırıldı.
Kutlamaları Cumhurbaşkanı Horst Koehler ve diğer liderlerle birlikte zamanında muhaliflerin buluşma yeri Doğu Almanya’daki Gethsemane kilisesinde dua ederek başlatan Merkel, SSCB’nin son Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov’nın da aralarında bulunduğu 200 kişiyle 20 yıl önce Doğu Berlin ile Batı Berlin arasında ilk açılan Bornholmer caddesindeki eski sınır kapısından geçti. 1961’de Doğu Almanya’nın Sosyalizmi korumak için yaptığı 45 km uzunluğundaki duvar, Almanları böldüğünden yıkılışının da en büyük nedeniydi. 1961’den 9 Kasım 1989’a kadar 5 bin kişi ‘Utanç Duvarı’nı aşmaya kalkışmış ve özgürlük teşebbüsüne 136 kişi kurban gitmişti. Duvarın yıkıldığı gün binlerce Doğu Almanyalı yürüyerek yada Trabant marka otomobilleriyle Batı Berlin’e geçerken bankalar her bir ziyaretçiye 100’er Mark dağıtmıştı.
Merkel sınırın açılacağını duydukları anı “Dilimiz tutulmuştu ve mutluyduk” diye anlatıp ‘Duvarın yıkılışı Almanya’nın yakın tarihinin en mutlu günü’ ifadesini kullansa da Doğu’daki işsizliğin hâlâ iki katı olduğunu belirtip bölünmüşlüğün giderilemediğini vurguladı. Merkel “Alman birliği henüz tamamlanmadı. Eşit hayat standardı hedefine ulaşmak istiyorsak bu problemle baş etmeliyiz” diye ekledi. Stern Dergisi’nin anketine göre de 82 milyonluk Almanya’da altı kişiden biri eskiyi arıyor. Birleşmeden öncesi Almanya’nın daha iyi olduğunan inananların oranı batıda yüzde 16, doğuda ise yüzde 10. 

Duvar vesilesiyle siyasi mesajlar
Clinton, çağdaş duvarlardan bahsedip dinsel ve kabilesel baskı altındaki halkların özgürlüğü için Transatlantik işbirliği çağrısı yaptı.  Medvedev ise Varşova Paktı çökerken Soğuk Savaş’ın ürünü NATO blokunun ayakta kalmasından yakındı: “Varşova Paktı’nın ortadan kalkmasını Rusya’nın Avrupa ortak alanına entegresine ilişkin bir anlaşmanın takip edeceğini umduk. Ama NATO hâlâ füzelerini Rus topraklarına çevirmiş bir blok.” Sarkoz ise Facebook’taki sayfasında 9 Kasım’da duvarın yıkılmasına şahsi katkısını “Charlie kontrol noktasına ilerlediğimizde bu duvarla karşılaştık ve küçük bir kazmayla duvara vurabildim” diye anlattı. (Dış Haberler)