20. yüzyıl başında Türkiye'de Ermeniler

20. yüzyıl başında Türkiye'de Ermeniler
20. yüzyıl başında Türkiye'de Ermeniler

Anadolu Ermeni Atletizm Kulübü, beyzbol ve futbol takımlarının sporcuları.

'Tarihe Yolculuk: Orlando Carlo Calumeno Koleksiyonu'ndan Kartpostal ve Objelerle 20. Yüzyıl Başında Türkiye'de Ermeniler' sergisi Tütün Deposu'nda izleyicileri bekliyor

Birzamanlar Yayıncılık, ilki 2005’te çıkan ‘Orlando Carlo Calumeno Koleksiyonu’ndan Kartpostallarla 100 Yıl Önce Türkiye ’de Ermeniler’ kitabının ikinci cildini nisan ayında yayımlıyor. Yine Osman Köker’in editörlüğünü yaptığı büyük boy, lüks baskı 400 sayfalık kitap , Calumeno Koleksiyonu’ndan Osmanlı döneminde Ermenilerle ilgili 900’den fazla kartpostal içeriyor. Kitapla birlikte küratörlüğünü Osman Köker’in yaptığı ‘Tarihi Yolculuk’ adlı bir sergi de açıldı. Alt başlığı ‘Orlando Carlo Calumeno Koleksiyonu’ndan Kartpostal ve Objelerle 20. Yüzyıl Başında Türkiye’de Ermeniler’ olan sergi, 19 Nisan’a Tütün Deposu’nda ziyaret edilebilir.
Türkiye’deki Ermenilerin 20. yüzyıl başındaki hayatlarından hikâyelerin kartpostallar eşliğinde yer aldığı kitap, 35x26 cm ebadında, kuşe kağıda renkli baskı ve ciltli olarak hazırlandı. İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanan kitap ilk kez ‘Tarihe Yolculuk’ sergisinde okuyucuyla buluşacak.
Kitabın ilk cildinin yayınlandığı 2005 yılında açılan “Sireli Yeğpayrıs / Sevgili Kardeşim” isimli sergi büyük ilgi toplamış ve Türkiye’den sonra yurtdışında da birçok ülkeyi gezmişti. “Tarihe Yolculuk” sergisi ilkinden farklı olarak sadece kartpostaldan oluşmuyor, Osmanlı döneminde Ermeni zanaatkâr ve ustaların ürünlerinden ve Ermenilerin günlük kullanım eşyalarından örnekler ile orijinal kartpostal, zarf, kartvizit ve çeşitli afiş ve ilanlar da bu sergide yer alıyor.
Tütün Deposu
Lüleci Hendek Caddesi, No: 12
Tophane – İstanbul
0212 292 39 56


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  İstanbul

  ,

  kitap

  ,

  İngilizce

  ,

  Lüks

  ,

  sergi