2009 yılının kahramanı da ikonu da Michelle Obama

2009 yılının kahramanı da ikonu da Michelle Obama
2009 yılının kahramanı da ikonu da Michelle Obama

Obama önceki gün ?Sağlıklı Yaşam Alışkanlıkları? kampanyasına destek için ?Susam Sokağı? adlı çocuk programının setini ziyaret etmişti. FOTOĞRAF: AP

NEW YORK - Time dergisi 2009 yılının en etkili 100 ismini belirledi. Listenin başındaki ‘Liderler’ bölümünde ilk isim Demokrat Parti Senatörü Edward Kennedy olurken, onu İngiltere Başbakanı Gordon Brown ve Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde izledi. Irak Başbakanı Nuri El-Maliki, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD Başkanı Barack Obama ve Suudi Arabistan’da Kadınların Eğitiminden Sorumlu Bakan Yardımcısı Norah el Feyz de bu bölümde yer alan isimlerden...
Listenin ‘Girişimciler’ bölümünde CNN’in kurucusu Ted Turner, aktör Brad Pitt, ABD’nin Hazineden Sorumlu Bakanı Timothy Geithner, tasarımcı Stella McCartney gibi isimlerin yanı sıra listenin sonunda kendisine ‘Amerikalı dolandırıcı’ lakabı takılan Bernie Madoff da yer alıyor. ‘Sanatçılar’ bölümünde Oscar’lı Kate Winslet ve Penelope Cruz’la piyanist Lang Lang, oyuncu Tom Hanks, sunucu Jay Leno gibi isimler bulunuyor.

İstanbul doğumlu profesör de listede

Listenin ‘Kahramanlar ve İkonlar’ başlığı altında ilk sırada ABD Başkanı Barack Obama’nın eşi Michelle Obama var. Bu bölümde New York’ta arızalanan yolcu uçağını başarıyla Hudson Nehri’ne indiren pilot Chesley Sullenberger, ünlü golfçü Tiger Woods, televizyoncu Oprah Winfrey, Alaska Valisi Sarah Palin gibi isimler sıralanıyor.
Listenin ‘Bilim İnsanları ve Düşünürler’ bölümünün başında ABD’de yaşayan Türkiye doğumlu ekonomi profesörü Nouriel Roubini yer alıyor. Obama’nın konuşmalarını kaleme alan 27 yaşındaki Jon Favreau, ABD Enerji Bakanı Steven Chu, The New York Times gazetesi yazarlarından ekonomi profesörü Paul Krugman bu bölümdeki isimlerden. Geçen yıl listede yer alan Türk kalp cerrahı Mehmet Öz bu yıl listeye giremedi. (aa)