2010'dan geriye kalanlar

Yılın ürünü: Apple iPad
2010 yılında marka değeri olarak Microsoft’u geride bırakan Apple’ın bu unvanı almasında tablet bilgisayar tarihinde yeni bir bölüm açan iPad’in payını yadsımak mümkün değil. eMarketer firmasının raporuna göre 3 Nisan’da satışa sunulan iPad şu ana kadar 13,3 milyon adet sattı. Başka bir deyişle sene boyunca satılan tablet bilgisayarların yüzde 85’ini oluşturarak bu kulvardaki aslan payını kapmayı başardı.
Apple’ın uzun zamandır üstünde çalıştığı bilinen ve büyük beklenti yaratan cihazı tanıtıldığı andan itibaren âşık olan ve nefret edenler şeklinde iki farklı cephe yarattı. Flash desteğinin olmaması, USB girişi ve kart okuyucusunun yokluğu gibi gerekçelerle bir kesimden tepki toplayan cihaz yeni bir kullanım alışkanlığının da şekillendiricisi oldu.
Bu keskin başarı Microsoft Courier başta olmak üzere HP Slate ve benzeri rakiplerinin de daha piyasaya bile çıkmadan havlu atmasına sebep oldu.
2011 yılında yeni sürümünün çıkması beklenen iPad’in Türkiye macerası da renkli geçti. Resmi satışları ancak aralık ayını bulan iPad, süpermarketlerden teknoloji mağazalarına kadar pek çok yerde gerçek satış bedelinin neredeyse 3 katına alıcı buldu.
Apple iPad e-okuyucu pazarını da hareketlendirdi. Başta Amazon Kindle olmak üzere pek çok e-kağıt tabanlı okuyucu raflarda. Türkiye de e-kitaplarla İdeefixe.com sayesinde bu yıl tanışmış oldu.

Android yükselişte
2011 yılı cep telefonu pazarında da oldukça hareketli bir gündeme ev sahipliği yaptı. Yılın en çok ses getiren cihazlarının başında yine Apple imzalı iPhone4 vardı. Yenilenen tasarımı, yeni ekranı, flaşlı kamerası ve çoklu uygulama çalıştıran sistemiyle piyasaya çıktığı haziran ayından bu yana 14 milyondan fazla sattı.
Yılın en ses getiren cephesiyse Google imzalı Android sistemli telefonlardı. 100 binden fazla uygulamaya ulaşan Android, Comscore verilerine göre dünya genelinde yüzde 9’luk pazar payına ulaştı. Onlarca farklı markanın modellerine yerleşen Android’in önümüzdeki sene en yaygın akıllı cep telefonu sistemi olması bekleniyor.
2010’un sürpriziyse cep telefonu pazarında bir türlü dikiş tutturamayan Windows’un yeni nesil işletim sistemi Windows Phone 7 oldu. Yepyeni bir arayüz ve kullanım mantığı sunan sistemin kaderini 2011 yılındaki satışlar belirleyecek.

Kaybedenler kulübü
Cep telefonu pazarının en dikkat çekici düşüşü pazar lideri Nokia’da yaşandı. Pazar payı kaybeden, kârlılığı ve hisse değeri düşen firma tarihinde üst yönetiminin bütün kilit üyelerini değiştirip ilk defa Finlandiya kökenli olmayan bir CEO atadı. Piyasaya sunduğu modeller pek ses getirmese de yeni işletim sistemli N8 son hamle olarak dikkat çekmeyi başardı.
Teslim bayrağını kaldıran iki ürün Microsoft Kin ve Palm Pre oldu. Microsoft’un 2 yıl çalışarak 1 milyar dolara geliştirdiği 99 dolar etiketli cep telefonu Kin, neredeyse hiç satmadığı için 48 günde raflardan çekilip yok edildi.
Bir dönemin efsane markası Palm’ın son kurtuluş umudu Pre ise bekleneni vermeyerek yeni sahibi HP’nin elinde pimi çekilmiş el bombasına dönüştü.

İnternetin güç gösterisi
2010’da internet adına en önemli olay şüphesiz WikiLeaks belgeleriydi. Bir grup istihbarat mensubu, haberci ve bilgisayar korsanı tarafından yürütülen hareket yayına başladığı 2006 yılından bu yana en sansasyonel eylemini ABD’nin dünyanın dört bir yanındaki dış temsilci ve istihbarat ajanının merkeze yolladığı kripto mesajlarını yayımlayarak gerçekleştirdi. Halen parça parça açıklanan 200 binden fazla belge neredeyse dünyanın her yerinde hükümet krizi çıkardı.