2012'de güneş fena yakacak

2012'de güneş fena yakacak
2012'de güneş fena yakacak
New Scientist: 2012 yılının Eylül ayında kopacak kıyamete hazır mısınız?


LONDRA -  Bilim insanları 153 yıl önce hayatı felç eden güneş fırtınasının bir  benzerinin Kuzey Amerika ve Avrupa'yı 2012 Eylül'ünde vuracağını tespit etti.

1859 yılının 1 Eylül'ünde güneşten gelen anormal manyetik enerji nedeniyle telgraf sistemleri tamamen çökmüştü. Ancak bu kez etki çok  daha vahim olacak.  Uzmanlara göre benzer bir enerjinin dünyayı vurması durumunda TV,  radyo yayınları tamamen kesilecek, elektrik sistemi tamamen devre dışı kalacak, cep telefon şebekeleri çökecek, sular kesilecek, GPS  sistemi çalışmayacak...

Tüm bunların onarılması 20 yıl kadar sürecek bir yeniden inşa  sürecini doğuracak. Bu süreçte 100 bin Avrupalı ve Amerikalı hayatını kaybedecek.  Uzmanlara göre güneşten gelecek anormal enerji 1859 yılında gecenin saat 02:00'sinde gündüz gibi dünyanın aydınlanmasına sebep olmuştu.

Hatta o dönemde yaşayan kişiler bu durumu, "O kadar aydınlıktı ki  gece sokağa çıkıp gazete okumak bile mümkündü" diye tanımlıyor.  Şimdi aynı şokun yaşanması durumunda elektrik şebekelerine
milyonlarca watt'lık yüklenme olacak. Bu da birçok ülkede şebekenin  tamamen erimesi anlamına geliyor. Yani bazı ülkelerde elektrik hatlarını tamamen yenilemek gerekecek. Elektrik olmayınca kanalizasyon ve su sistemleri de çökecek. Birkaç gün içinde musluklardan su akmamaya başlayacak. Üretim duracak. Süpermarket rafları tamamen boşalacak. Tam bir kaos yaşanmaya başlanacak. Telefon, GPS sistemleri çalışmayacak. Uzmanlara göre bu fenomenin 2012 yılının eylül ayında yaşanmaması durumunda aynı risk 2023 için de mevcut.