2012'nin en iyi dizisi

2012'nin en iyi dizisi
2012'nin en iyi dizisi
2011-2012 sezonu televizyon dizileri açısından, son yıllarda hep olduğu gibi bereketli bir dönem oldu. Arada 'reyting'e kurban gidip sona erenler de oldu, geçen sezonlardan aldığı güçle gümbür gümbür devam edenler de. İşte, alfabetik sırayla, geride bıraktığımız sezonun en iddialı 25 dizisi. 'En iyisini' belirlemek için seçim sizin...

 

EN İYİ KADIN OYUNCU ANKETİ İÇİN TIKLAYIN

 

EN İYİ ERKEK OYUNCU ANKETİ İÇİN TIKLAYIN

 

 

1. Ağır Roman Yeni Dünya : Dizi, mahallelerini kentsel dönüşüme yem etmemek için dididen Balat halkının sıkışmış hayatlarını anlatıyordu. Tabii, yayından kaldırılana dek…

2. Alev Alev: Ege’nin şirin kasabası Sığacık’ta geçen aşk hikâyesinin başrolünde Rojda Demirer ve Berk Oktay var. Cüneyt Arkın, Tarık Akan ve Gülşen Bubikoğlu’nun rol aldığı unutulmaz Yeşilçam filmi ‘Alev Alev’den uyarlama…

3. Behzat Ç.: ‘Fenomen’ lafının içini en iyi dolduran yapımlardan… Üç sezondur memlekette ne araz varsa gözler önüne seren Behzat amir ve cinayet büro ekibiyle dizi, yayımlandığı günler gündem oluşturuyor.

4. Benim İçin Üzülme: Muhsin Kırmızıgül’ün “Çektiğim son dizidir, bundan sonra sinema filmlerine eğileceğim” dediği dizi, bir Laz ile bir Kürt gencinin aşkını konu alıyor. ‘Benim İçin Üzülme’, totalde salı günlerinin rakipsiz dizisi ‘Öyle Bir Geçer Zaman Ki’yi tahtından etmiş durumda.

5. Bir Erkek Bir Kadın: Fransız dizisi ‘Un Gars, Une Fille’den uyarlanan dizi, Ozan ve Zeynep’in karmaşık ilişkileri üzerine kurulu. Dizi, RTÜK üyelerinin de uzun süredir aynı evde yaşayan Ozan ve Zeynep’in evlenmesini istediği iddiasıyla gündeme gelmişti.

6. Bir Zamanlar Osmanlı: İddialı başlayan ancak beklenen izlenme oranını bir türlü yakalamayan dizi, geçen günlerde yayından kaldırıldı. Kadroya ikinci sezon dâhil olan oyuncu Özcan Deniz, üzüntüsünü “Geçen sezondan küsmüş seyirciyi tekrar diziye çekmek zor bir işti ve zaman gerekliydi. Sayın Başbakanım, bu dizi gerçekten sahip çıkılmayı hak ediyordu...” diyerek dile getirdi. Dizi, Üçüncü Ahmet’in tahtta olduğu dönemde geçiyordu.

7. Dila Hanım: Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın 1977 yılında birlikte rol aldıkları ‘Dila Hanım’ filmi, bu kez TV dizisi olarak ekranda... Başrollerde, Erkan Petekkaya ve Hatice Şendil ile...

8. Emir’in Yolu: ‘Adını Feriha Koydum’ adıyla başlayan dizi, ikinci sezon sonunda oyuncuları Vahide Gördüm ve Hazal Kaya ekipten ayrılınca ‘sendeledi’. Dizi önce ‘Emir’in Yolu’ alt başlığıyla yayımlanmaya başladı; daha sonra hikâye tamamen Emir’in intikam planı üzerine ilerleyince ‘Emir’in Yolu’ alt başlığı dizinin adı yapıldı.

9. Harem: Gani Müjde imzalı dizi, Basurlu halkını konu alıyor. Basur Sarayı’nda, halkın canı gönülden sevdiği Sultan Küçük Esat’ın Harem’indeki kadınların tek amaçları vardır: O da Sultan’a erkek bir çocuk doğurabilmek...

10. Huzur Sokağı: Şule Yüksel Şenler’in aynı adlı romanında uyarlanan dizi, ilk kez türbanlı bir karakter barındırması nedeniyle uzun süre dillerden düşmedi. Huzur Sokağı, yayımlandığı cuma gününün reyting galibi.

11. İşler Güçler: Yayıncı kanalın prestij işlerinden… Ahmet Kural, Murat Cemcir ve Sadi Celil Cengiz’in diziye adlarını ‘ödünç vererek’ oynadıkları dizi, üç oyuncu arkadaşın kendilerini sektörde var etme hikâyesini anlatıyor. Selçuk Aydemir imzalı dizi, ‘alternatif bir aklın ürünü’ olarak tanımlanıyor.

12. Karadayı: Kenan İmirzalıoğlu, Bergüzar Korel ve Çetin Tekindor’u buluşturan dizi, kunduracı bir baba-oğulun 1970’lerdeki kabadayı hikâyesi anlatıyor. İlk başlarda tutuk başlayan ‘Karadayı’, kısa zamanda reyting listesinde birinciliği ipledi.

13. Kayıp Şehir: Dizi, İstanbul’un arka sokaklarında yaşanan, yoksulluğun sebep olduğu insanlık trajedilerini, kadınların, Çingenelerin, travestilerin, siyahların uğradığı ayrımcılığı, işçi ile emekçi sorunlarını ve sokak çocuklarının şiddet dolu dünyasını farklı bir dille gözler önüne seriyor. Senaryo ekibinde Yıldırım Türker, Murat Uyurkulak, Seray Şahiner ve Tuğrul Eryılmaz gibi sıkı kalemler var.

14. Kurtlar Vadisi: Yola 2003 yılında çıkan, hemen her yıl yayımlandığı kanal değişen ‘Kurtlar Vadisi’, yer altı dünyasını konu alıyor. Başrolde Necati Şaşmaz...

15. Kuzey Güney: Kıvanç Tatlıtuğ’un oyunculuğuyla büyük beğeni topladığı dizi, Kuzey ve Güney adında iki kardeşin kazayla işledikleri bir cinayet sonrasında değişen hayatlarını anlatıyor. Dizi bu sezon özellikle kardeşlerin annesi Handan Hanım’ın ‘köşkteki’ maceralarıyla dikkat çekiyor.

16. Leyla ile Mecnun: Onur Ünlü-Burak Aksak işbirliğinin ürünü olan, ekranların en ‘acayip’ dizisi bu sezon da kendinden söz ettirmeye devam etti. Bu seneki ‘Leyla’ Issız Adam’la tanıdığımız Melis Birkan oldu. Mahallelinin maceraları seyirciyi yine kırdı geçirdi… İsmail Abi her zamanki gibi döktürmeye devam ediyor.

17. Muhteşem Yüzyıl: Bir ecdad uğruna ya rab ne tantanalar kopuyor! Üç sezondur reyting galibi olan dizide Kanuni Sultan Süleyman’ın hükümdarlık dönemi konu ediniyor. Başta Hürrem Sultan, Harem entrikalarının katkılarıyla... Başbakan Erdoğan’ın “Bizim öyle bir ecdadımız yok. Biz öyle bir Kanuni, öyle bir Sultan Süleyman tanımadık. Bu milletin değerleriyle oynayanlara milletçe gereken dersin, cevabın hukuk içinde verilmesi gerekir” demesiyle gündemden inmeyen dizinin Ocak 2013’te yayından kaldırılma ihtimali gündeme geldi.

18. Öyle Bir Geçer Zaman ki: Adını Erkin Koray’ın unutulmaz şarkısından alan dizi, 60 yıllardan başlamak üzere Akarsu ailesinin hayat mücadelesini konu ediniyor. Dizi, ‘Benim İçin Üzülme’ yayına girene kadar, salı günlerinin hem totalde hem AB’de reyting galibiydi.

19. Pis Yedili: Ekranların gençlik dizisi, mahallenin haytalarını zengin ailelerin çocuklarıyla aynı çatı altında buluşturuyor. Senaryoda Gani Müjde imzası, başrolde Kadir Doğulu var.

20. Seksenler: Birol Güven imzalı dizi, Türkiye ’nin 80’lerine mizahi bir bakış fırlatıyor.

21. Suskunlar: Dizide Kuyudibi Mahallesi’nde büyüyen, kardeş gibi olan Ecevit, Bilal, İbrahim ve Zeki’nin çocukken yaptıkları masum bir hata sonucunda hayatlarının altüst olmasını konu ediyor. Yayın hayatına başladığı dönemde büyük beğeni toplayan dizi, ikinci sezonda beklediği reytingi alamayınca yayından kaldırıldı. ‘Suskunlar’, Barry Levinson’ın ‘Kardeş Gibiydiler’ adlı sinema filminin uyarlanmıştı.

22. Şubat: ‘Leyla ile Mecnun’un yaratıcısı Onur Ünlü’den ikinci şut ve gol! Alican Yücesoy ve Melisa Sözen’in başrolleri paylaştığı dizide İstanbul’un yeraltında yaşayanlarının hikâyesi ekrana geliyor.

23. Umutsuz Ev Kadınları: Amerika’da sekiz sezondur yayımlanan ‘Desperate Housewifes’ dizisinin yerli uyarlaması olan dizi, en başarılı uyarlamalardan biri kabul ediliyor.

24. Yalan Dünya: ‘Avrupa Yakası’nın mucidi Gülse Birsel’in ikinci sit-com’u… Dizi, Cihangir’de yaşayan bir grup oyuncu arkadaşın hayatını konu ediniyor. Yayın günü cumadan pazartesiye alınarak reyting kaybetmiş olsa da oturmuş bir kitlesi var.

25. Zengin Kız Fakir Oğlan: Bankada çalışan Nurhan’la zengin ailenin kızı Biricik’in aşk hikâyesi…