2013 onun yılı oldu

2013 onun yılı oldu
2013 onun yılı oldu
Sinema Yazarı Deniz Yavuz, Türkiye sinemasının 2013 rakamlarını bir raporda bir araya getirdi. Yılın en fazla filmde rol alan oyuncuları kimler? Türk filmleri yurtdışında kaç kişi tarafından izlendi?
Haber: ŞENAY AYDEMİR - senay.aydemir@radikal.com.tr / Arşivi

Geride bıraktığımız 2013 yılı devam eden kimi sorunlarına rağmen, Türkiye sineması açısından oldukça verimli geçti. Satılan bilet sayısının 50 milyon adede, toplam hasılatın ise 505 Milyon TL’ye ulaşması bu kayıtların tutulmaya başlandığı 1989 yılından itibaren ulaşılan en yüksek rakam oldu.
Bu rakamları sağlıklı bir şekilde tutan, derleyen ve rapor haline getirip sektörle paylaşan Antrakt Sinema gazetesi sahibi ve Sinema Yazarı Deniz Yavuz; 2013 yılına dair kapsamlı bir rapor hazırladı. Yıl içinde vizyona giren filmlerin dağıtımcılara, menşeine göre sınıflandırıldığı; Türkiye’deki salon ve perde sayılarının belirtildiği; yılın en aktif sinemacılarının tespit edildiği ‘2013 Yılı Türkiye Sinema Sektörü Vizyon Raporu’ başlıklı bu çalışma sezonun tam bir özeti niteliğinde.
En çalışkan sinemacılar
Yavuz’un verdiği bilgilere göre geçen yıl dört yönetmen ikişer film çekerek dikkat çekti. Bu isimler:
Erol Özlevi (Sürgün ve Romantik Komedi 2: Bekârlığa Veda), Hasan Karacadağ (El-Cin ve Dabbe: Cin Çarpması), Kemal Uzun (Çanakkale: Yolun Sonu ve Günce) ve Sermiyan Midyat (Hükümet Kadın ve Hükümet Kadın 2). Aynı şekilde İpek Bilgin ‘Hükümet Kadın’, ‘Kelebeğin Rüyası’, ‘Meryem’ ve ‘Karnaval’; Özay Fecht ise ‘Zerre’, ‘Günce’ ve ‘Mc Dandik’ filmleriyle dört ayrı filmde rol alan kadın oyuncular oldular.
Erkek oyuncu kategorisinde ise liderlik Ercan Kesal’da. Oyuncu, 2013 yılında ‘Hükümet Kadın’, ‘Hükümet Kadın 2’, ‘Küf’, ‘Yozgat Blues’ ve ‘Sen Aydınlatırsın Geceyi’ ile tam beş filmde karşımıza çıktı. Kesal’ı ‘Hititya: Madalyonun Sırrı’, ‘Çanakkale: Yolun Sonu’, ‘Günce’ ve ‘Tamam mıyız?’da rol alan Gürkan Uygun ile ‘Sen Aydınlatırsın Geceyi’, ‘Yük, Küf’ ve ‘Yozgat Blues’ filmlerinde rol alan Tansu Biçer takip etti.

 

 24 YILDA BEŞ BİN FİLM

  • Rapora göre Türkiye sinemalarında 2013 yılında 321 yeni sinema filmi vizyona çıktı. Bu filmlerden 86’sı Türkiye yapımıydı. Genel bilet satış sayısı toplamının yüzde 58’ini Türkiye yapımı filmler oluştururken yabancı filmler bu yıl yüzde 42’lik bir oranda kaldı. Geçen yıl yapımcı (120), ana yapımcı (31) ya da ortak yapımcı (9) olarak en fazla ABD filmi vizyona girdi. İkinci sırada Türkiye yapımları yer alırken, Fransa üçüncü oldu (13 yapımcı, 11 ana yapımcı, 16 ortak).
  • Dağıtımcılar açısından bakıldığında ise Tiglon film 42 yerli 103 yabancı olmak üzere toplam 145 film vizyona sokarak ilk sırada yer aldı. İkinci sırada ise 76 filmle Tiglon yer aldı. UIP Türkiye ise 72 film gösterdi.
  • Hasılat rakamlarına gelince UIP Türkiye 231 milyon TL ile birinci sırada. 129 Milyon TL ile Tiglon ikinci sırada yer alırken; film sayısında ikinci olan M3 4.9 Milyon TL ile ancak yedinci olabildi.
  • 321 yeni sinema filminin vizyona çıktığı 2013’te her bir yeni filme ortalama 152 bin adet bilet düştü. 86 yerli filme ise yıllık ortalamada 335 bin bilet satışı düştü.
    1990 yılı da dahil olmak üzere 2013’ün son vizyon haftasına dek geçen sürede Türkiye sinemalarında tam 5.005 adet yerli yabancı film vizyona çıkmış oldu.
  • 2013’ün ilk otuz basamağını oluşturan filmlerin toplam yıllık bilet satış sayısı 34 milyon 200 adet. Bu toplam, genel yıllık toplam bilet satışının %68’ini oluşturuyor.

 

 FETİH 1453 YURTDIŞINDA DAHA ÇOK İZLENDİ

Raporda dikkat çeken bir tablo da Türkiye yapımı filmlerin yurtdışı seyirci sayılarına ilişkin. Buna göre ‘Fetih 1453’, 7 milyonu aşan seyirciyle ilk sırada. Bu rakam filmin Türkiye rakamı olan 6.5 milyondan daha fazla.