2013'ün stil ikonu: Papa!

2013'ün stil ikonu: Papa!
2013'ün stil ikonu: Papa!
Saygın erkek dergisi Esquire, Papa Francis'i '2013'ün en iyi giyinen erkeği' seçti. Dergi ekibi de seçimin sıradışı olduğunu kabul ediyor...

Hz. İsa’nın vekili, ruhani lider, Başpiskopos ve Papa cenapları gibi birçok ismi var... Bu listeye, şimdi, ‘stil ikonu’nu da ekleyebiliriz. Zira Türkiye ’de de yayınını sürdüren en eski erkek dergisi Esquire’ın ABD edisyonu, Katolik dünyasının son lideri Jorge Mario Bergoglio’yu 2013 yılının stil ikonu seçti. Dergi yönetimi, alışılmadık bir ismi seçtiklerini kabul ediyor ancak Papa Francis’in giyim tarzının Katolik dünyası için yeni bir döneme işaret ettiğini iddia ediyor.
Fashion Institute of Technology’de erkek giyimi tasarımı bölümünde öğretim üyesi Mark-Evan Blackman, “Giyim tarzı, zihniyetini yansıtıyor” dediği Papa’nın gösterişten uzak tarzını sadece hizmete odaklı olmasına bağlıyor. Önceki papalardan John Paul II’nin kırmızı ayakkabılarını hatırlatan Blackman, “Bergoglio, papa seçilip de kırmızı ayakkabı giymediğinde mütevazı olduğunu anlamıştım” diyerek, derginin kararını olumlu buluyor.
Papa, giyimine de yansıttığı gösterişten uzak tarzını ve ‘halka yakın’ duruşunu ağustos ayında bir grup gençle verdiği ‘selfie’ pozla da pekiştirmişti. Bundan önce de Time dergisi, 77 yaşındaki Arjantinli Papa için süperstar ifadesini kullanmış ve Papa’yı bu kadar özel yapan şeyin her şeye rağmen insanlara verdiği umut olduğunu ifade etmişti. Katoliklerin lideri, Time tarafından yılın kişisi seçilmişti.