2015 tarihteki en sıcak yıl olma yolunda

2015 tarihteki en sıcak yıl olma yolunda
2015 tarihteki en sıcak yıl olma yolunda
İngiltere Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi yılın ilk yarısında Dünya'nın rekor sıcaklara ulaştığını ve haziran ayının şimdiye kadar kaydedilen en sıcak haziran olduğunu duyurdu.

Bilim insanlarına göre Dünya , tarihte kaydedilen en sıcak haziranı ve en sıcak yılın ilk yarısını geçirdi. Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nden iklimbilimci Jessica Blunden “Alışılmışın dışında sıcaklıklar olağan olmaya başladı. 2015 yılında, haziran sıcaklık rekorunu kıran dördüncü ay oldu. 2015 yılının kayıtlardaki en sıcak yıl olmaması neredeyse imkânsız" dedi.
Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi haziran ayındaki ortalama sıcaklığı 16.33 derece olarak hesapladı. Geçen yılın rekorunu 0.12 derece ile geçen rekor için Blunden “Normalde rekorlar birbirini 0.01 ya da 0.02 dereceyle geçer. Nerdeyse çeyrek dereceyle geçmez" dedi.

1900'LERDEN BERİ SEKİZİNCİ EN ÖLDÜRÜCÜ SICAK 
Yılın ilk yarısındaki verilerine bakıldığında durum daha da vahim. İlk altı ayın ortalama sıcaklığı 2010’daki en sıcak rekoru bir derecenin altıda biri geçerek 14.35 derece olarak hesaplandı. Haziran özellikle İspanya , Avusturya, Avustralya, Güney Amerika ve Asya’nın belli kısımları olmak üzere neredeyse bütün dünyada rekor sıcaklığını hissettirdi. Pakistan’ın güneyinde sıcakların 1200’den fazla kişiyi öldürdüğü belirtildi. Uluslararası veri tabanına göre bu, 1900'lerden beri dünyada görülen sekizinci en öldürücü sıcak. Mayıs ayında ise Hindistan’da 2000’den fazla can alan sıcağın ise en öldürücü beşinci sıcak olduğu belirtildi.
Mart ve mayıs aylarında da 136 yıllık sıcaklık rekorları kırıldı. Şubat ayı dünya tarihinde en sıcak ikinci ay olarak görülürken yeni gelen verilere göre, şubat ayının da dünya tarihinde görülen en sıcak ay olduğu ispatlandı. Blunten “2000 yılından beri aylık sıcaklık rekorları 25 defa kırıldı ama aylık soğukluk rekoru 1916’dan beri aynı” diyor.
Arizona Üniversitesi Çevre Enstitüsü’nin yöneticisi Jonathan Overpeck, artan sıcakların insan kaynaklı küresel ısınmadan kaynaklandığını söyledi. (The Guardian)