21 bin kişi modern sanata koştu

21 bin kişi modern sanata koştu
21 bin kişi modern sanata koştu
18-21 Nisan tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen All Arts Istanbul fuarını 4 günde 21 bin kişi ziyaret etti.

18-21 Nisan tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen All Arts Istanbul yerli ve yabancı koleksiyonerleri ve sanatseverleri bir araya getirdi. İlk kez sanatseverler ile buluşan All Arts, Türk ve Osmanlı gelenekli sanatlarından, antikaya, modern sanata sanatseverlere geniş bir yelpaze sundu. All Arts’ı ön izleme ve takip eden 4 günde 21 bin sanatsever ziyaret etti, toplam 50 Milyon TL değerinde eser sergilendi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül All Arts Istanbul’u 20 Nisan Cumartesi günü ziyaret etti.
İstanbul, çok farklı bir konseptle tasarlanan yepyeni bir fuara kavuştu. Koleksiyonerlerin, sanatseverlerin, akademisyen ve sanat profesyonellerinin yoğun ilgisi ile sona erdi. İstanbullular’ın ilk kez antika eserler ve geleneksel sanatların en önde gelen sanatçıları ile beraber ile modern sanat sergileyen galerileri ilk kez birlikte izlediği fuar 260 sanatçı ve 880 sanat eserini bir araya getirdi.
İstanbul Kongre Merkezi Fuar alanında 18 - 21 Nisan 2013 tarihleri arasında ilk kez sanatseverlerle buluşan All Arts Istanbul fuarı, sanat dünyasında geçmiş ve güncel, geleneksel ve modern tüm üretimi kavrayarak; klasik Türk sanatları, antika, modern sanat örnekleri ile İstanbul’un ve bölgenin sanat hayatına farklı bir boyut getirdi.
Fuara galeriler, kurumlar ve müzayede evlerinin yanı sıra sahaflar, ustalar, zanaatkârlar, antikacılar ve yayınlar katıldı. Klasik Türk Sanatları yani gelenekli sanat icra eden ustalara yer verilen bölümde aralarında yazma, hat, keçe, tezhip, minyatür de olmak üzere 12 kategoriden 92 usta ve sanatçı yer aldı. Hilal Kazan’ın da aralarında bulunduğu Uluslararası Kadın Hattatlar, Hasan Çelebi, Savaş Çevik, Efdaluddin Kılıç ve Ferhat Kurlu Hat alanında; İnci Ayan Birol, Semih İrteş, Mamure Öz, Nilüfer Kurfeyz, Selim Sağlam Tezhip alanında; Günseli Kato, Nilgün Gencer, Özcan Özcan ve Taner Alakuş minyatür sanatında eserleri görülen usta ve sanatçılar arasında yer aldı. Resim, çini, efemera, kuyum, halı, nümizmatik örneklerinin yer aldığı Antika bölümünde Tantekin Antika, VIP Antik, Enderun Antik, Hakan Moğultay, Çukurcuma Müzayede Evi katılımcılar arasındaydı. Modern Sanat örneklerinin sergilendiği galeriler bölümünde aralarında Maria Kılıçlıoğlu, Fahrennisa Zeid, Fikret Mualla, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Nejad Melih Devrim, Süleyman Saim Tekcan ve Alev Ermiş Mavitan gibi çok önemli sanatçıların eserleri görüldü. Fuarda sanat kurumları, sanat yayınları, kitapçı ve sahaflar ile beraber 140 katılımcı ağırlandı.
Remzi Gür “Divan-I Hümayun Emanetleri” (Remzi Gür Koleksiyonundan Ferman Seçkisi), Papko/Öner Kocabeyoğlu Koleksiyonu (Modern Türk Sanatları ve Heykel Seçkisi), Yusuf İyilik Geleneksel Türk Sanatları koleksiyonları ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekti.