22 dizi bir varmış bir yokmuş!

22 dizi bir varmış bir yokmuş!
22 dizi bir varmış bir yokmuş!
Televizyonda yeni sezonla birlikte yeni yeni diziler girmişti hayatımıza. Ama kısa sürede pek çoğu tarih oldu. Son dönemde 22 dizi yayından kaldırıldı.
Haber: İPEK İZCİ - ipek.izci@radikal.com.tr / Arşivi

Geçtiğimiz ay büyük umutlarla ekranlara gelip, yeterli reyting almadığı gerekçesiyle 2. bölümün ardından yayından kaldırılan ‘Eylül’de Gel’ dizisinin ekibi halen Heybeliada’da yaşam mücadelesi veriyor. Konusu 1950’li yılların Büyükada’sında geçen dizinin, 2 hafta önce final yaparak ekranlara veda etmesinin ardından yapımcı şirket tarafından kaderlerine terk edilen oyuncuların bir kısmına ada halkı sahip çıkarken, ekibin geri kalanı adanın ormanlık kısımlarında, zor şartlarda hayata tutunmaya çalışıyor.
‘Biz de hareme girseydik’
Muhtemelen ikinci cümlede bunun bir Zaytung haberi olduğunu çoktan anlamıştınız. Tuhaf olan, haberdeki absürd unsurları çıkardığınızda, bu Zaytung haberinin sektör gerçeğini bütü çıplaklığıyla ortaya çıkarıyor olması… Evet, gerçekten de yapımcı ya da kanal tarafından ‘kaderlerine terk edilen’ oyuncular ve tabii ki set çalışanları zor şartlarla yüz yüze geliyor. Bu sezon örneğin, bizim sayabildiğimiz kadarıyla tam 22 dizi yayından kaldırılmış. Liste uzun, kısaca bir göz atalım dedik… Sondan başlayalım… Kentsel dönüşümü fon alan Ağır Roman Yeni Dünya dizisinde ‘kentsel dönüşüm’ teriminin sansürlendiği ortaya çıkmıştı. Dizi, beklenen reytingi alamadığı gerekçesiyle geçen hafta aniden final yaptı. Sezonun tantanalı biten bir diğer dizisi ise Bir Zamanlar Osmanlı – Kıyam oldu. Önce Patrona Halil’i canlandıran Fırat Tanış, yapımcıyla polemik yaşayarak diziden ayrıldı. Kısa bir süre sonra da dizinin bittiği açıklandı. Reytinglerinin düşük olması gerekçe gösterilerek yayından kaldırılması kararına yapımcı Burhan Özkan, “Biz de hareme girseydik alırdık reytingimizi” diyerek tepki gösterdi. Bir açıklama da diziye ikinci sezon dahil olan Özcan Deniz’den geldi: “Sayın Başbakanım bu dizi gerçekten sahip çıkılmayı hak ediyordu.” Görünen o ki Başbakan Erdoğan , Özcan Deniz’i duymadı.
Yayından kaldırıldığının duyulmasıyla kitleleri en şaşırtan yapımların başında ise Suskunlar geliyor. Çocuk ıslahevinde şiddet ve tacize maruz kalan gençlerin intikam hikâyesini işleyen dizi, iyi bir başlangıç yapmıştı. Ancak Ahmet Kaya şarkıları çalarak gönülleri fetheden Suskunlar’a ne olduysa ikinci sezon oldu. Yayın günü perşembeden pazara alındı, ancak bu değişiklik çare olmadı... Çareler, aynı şekilde Ustura Kemal’e de yetmemişti. Oktay Kaynarca ve Naz Elmas’ın başrolü paylaştığı dizinin günü iki kere değiştirildi. Yine olmadı. Haluk Bilginer ve Ebru Özkan’ın birlikte rol aldıkları Hayatımın Rolü ise düşük reyting aldığı için prime time kuşağından kaldırılmış ve 23.30’da yayımlanmaya başlamıştı. Son olarak iki haftada bir yayımlanmasına karar verilen dizi, 18. bölümde final yaptı.
Ayşe Kulin’in aynı adlı romanından uyarlanan Veda ise kanalın sahip çıktığı yapımlardan biri olarak öne çıktı. Düşük reytinge rağmen dizisini gözden çıkarmayan Kanal D, reytingler bir türlü yükselmeyince çareyi o malum sonda buldu. Veda’da başrolü Mehmet Aslantuğ ve

Fahriye Evcen paylaşıyordu.
Bir de “Hangi ara başladı da bitti” dediklerimiz var: Esir Şehrin Gözyaşları gibi... Yiğit Özşener ve Sedef Avcı’nın oynadığı dizinin adı, Bir Ferhat ile Şirin Hikâyesi olarak değiştirildi. Kısa bir süre sonra da apar topar kaldırıldı. Tıpkı Dedemin Dolabı, Annem Uyurken, Küçük Hesaplar, Aşkın Halleri, Babalar ve Evlatlar ve Son Yaz – Balkanlar gibi… Bunların dışında, Sultan, Düşman Kardeşler, Eve Düşen Yıldırım, Evlerden Biri, Uçurum ve Kötü Yol, yaz tatilinden dönen dizilere yem oldu. Bir Çocuk Sevdim, İbreti Ailem ve İffet ise kanalın Acun Ilıcalı transferinden sonra aniden kaldırıldı.

‘Zaten kötüydü’
Seyirci, her ne kadar her seferinde sosyal medya üzerinden tepkisini göstermiş olsa da hiçbir tepki, kanalı aldığı karardan döndürmüyor. Düşman Kardeşler’in yayından kaldırılacağını öğrenen İbrahim Tatlıses, Twitter’dan şöyle isyan etmişti mesela: “Duyduğuma göre oturup bayıla bayıla izlediğim Düşman Kardeşler isimli diziyi, bundan sonra izleyemeyecekmişim. Dizinin yapımcısı parasını alamadığı için dizi yayından kalkıyormuş. Hayde. Böyle sempatik böyle şirin bir hikâye kaç defa düşer? Melankolik dizilerden bunaldık! Ödeyin paralarını gülmeye devam edelim ya da başka kanala geçsin beyaa.” Tahmin edersiniz ki kimse paraları ödemedi… Bundan sonra sırada hangi dizi var henüz bilemiyoruz. Ancak bir notu düşmek gerekiyor: Yayından kalktığında “Aman zaten kötüydü, izlemiyordum, iyi olmuş” denilen diziden onlarca kişi geçiniyor. Oyuncular Sendikası’nın çabalarına rağmen hâlâ birçoğu sigortasız; hatta günlerce evlerine gidemeden çalışanları var… Hani kanalı değiştirmek bir saniye alır da dizi kaldırılınca işsiz kalanların yeni bir iş bulması günler / haftalar / aylar bulabiliyor. Sanırım dizi sektörünün bölüm başı on binlerce lira alan oyunculardan ibaret olmadığını; ışıkçısından çaycısına birçok kişinin didindiğini hatırlamak gerekiyor. Ve tabii bir de ağır çalışma koşulları nedeniyle ölen set işçilerini…


YAYINDAN KALKANLAR...

Ustura Kemal
Veda
Ağır Roman Yeni Dünya
Hayatımın Rolü
Suskunlar
Bir Zamanlar Osmanlı - Kıyam
Sultan
İbreti Ailem
Esir Şehrin Gözyaşları – Bir Ferhat ile Şirin Hikâyesi
Aşkın Halleri
Babalar ve Evlatlar
Düşman Kardeşler
Kötü Yol
Evlerden Biri
Son Yaz Balkanlar
Eve Düşen Yıldırım
Uçurum
Akasya Durağı
İffet