23 haftalık bebek de yaşar, işte ispatı!

23 haftalık bebek de yaşar, işte ispatı!
23 haftalık bebek de yaşar, işte ispatı!

Baba Lee Burden ve anne Amanda Staplehurst, geç kalan Arthur un başında, Amelia (altta) ise artık abla olmuş!

İngiltere'de 23 hafta iki günlük doğan Amelia ve 10 gün sonra gelen ikizi Arthur ülkenin en aceleci bebekleri oldu. Amelia kürtaj sınırını 20 haftaya çekmek isteyen gruba da cevap gibi...

LONDRA - İngiltere’de 23 hafta iki günlükken doğan Amelia Hope ve kardeşinden 10 gün sonra doğan Arthur isimli ikiz bebekler, ülkenin en erken doğan bebekleri unvanını aldı. Geçen ayın sonunda mide ağrısı şikâyetiyle hastaneye giden 30 yaşındaki anne Amanda Staplehurst, bunun doğum sancısı olduğu söylenince büyük bir şok yaşadı. İki saat sonra doğan Amelia, hiçbir hayat belirtisi göstermiyordu ancak doktorlar onu yaşatmayı başardı.
Normalde doktorların, bebeğin menfaatine olacağını düşünmedikçe, 24 haftadan erken doğan bebekleri yaşatmak için herhangi bir yasal zorunlulukları bulunmuyor. Bu anlamda şanslı olan Staplehurst, “Doktorlar Amelia Hope’un yaşama şansının yüzde 10 olduğunu söylüyorlardı. Biz kurtulacağını hiç düşünmedik” diyor.

Amelia 510, Arthur 560 gram...
Mucizeler bu kadarla kalmamış. Amelia Hope’un doğumundan sonra anne 10 günü karnında onun ikizi Arthur’u taşıyarak geçirmiş. “Doktorlar böyle bir olaya daha önce hiç rastlamadıklarını söyledi” diye anlatıyor. Ters doğumla dünyaya gelen Arthur sezaryenle 24 haftayı geride bıraktıktan sonra doğmuş. İkizler şimdi yan yana kuvözlerde bakım altında.
Amelia Hope yaklaşık 510, Arthur ise yaklaşık 560 gram olarak dünyaya gelmişler. Staplehurst, “Amelia o kadar küçüktü ki babasının kafası bile onun yanında büyük kaldı” diyor. 35 yaşındaki baba Lee Burden da Amelia’nın doğduğunda, avucuna sığabilecek kadar küçük olduğunu ancak 15 gün içinde kilo almaya başladığını söylüyor.
Staplehurst, “Hemşireler onların birkaç hafta içinde günde birkaç saatliğine aynı kuvözü paylaşabileceklerini söyledi. Bu şekilde rahimde oldukları gibi yine birbirlerine sokulacaklar” diyor.  

Dünya rekoru 22 haftadan az
Birer ‘tıbbi mucize’ olarak değerlendirilen bebeklerden birinin, ülkede yasal kürtaj süresi olan 24 haftadan erken doğmasının da kürtaj sınırını 20 haftaya indirme talebiyle başlayan kampanyayı desteklemesi bekleniyor. Erken doğan bebeklerin yaşamaması büyük olasılık ve 33 haftadan önce doğan üç bebekten biri kalıcı sağlık sorunları yaşıyor, öğrenme zorluğu çekiyor.
İngiltere’de bir önceki en erken dünyaya gelen bebek rekoru 24 haftalıkken doğan ikizlere ait. Dünyanın en erken doğan bebeğiyse 22 haftayı doldurmadan dünyaya gelmişti. (The Daily Mail)