2300 yıllık tarihi bir dozerle yok ettiler!

2300 yıllık tarihi bir dozerle yok ettiler!
2300 yıllık tarihi bir dozerle yok ettiler!
Orta Amerika ülkesi Belize'de 2300 yıllık bir Maya piramidi yol inşaatı için yıkıldı. Bilim insanları tapınağın 'mıcır yapmak için yok edildiğini' belirtildi.

Orta Amerika ’nın nüfusu 350 bini aşmayan küçük ülkesi Belize, Türkiye 'de de son zamanlarda görmeye alıştığımız bir tarih katliamına sahne oldu. Ülkede Antik Maya uygarlığından kalan bir tapınak yol inşaatı için yerle bir edildi. Arkeologlar harabelerin arasında kalan antik eserleri kurtarmaya çalışırken, Belize’nin kuzeyindeki antik Noh Mul bölgesindeki tapınaktan geriye eser kalmadı.

Belize’de 25 yıldır araştırmalar yapan arkeolog John Morris, “Bu kariyerim boyunca karşılaştığım en kötü olaylaran biri, geride kalanları kurtaramadık... Yaşananlar inanılmaz bir cahillik” dedi. Ne var ki arkeologlar ‘piramidin tarihi eser olduğunun fark edilmemesi gibi ihtimalleri’ kabul etmiyor. Yaşananlara tepki gösteren Morris, ‘piramit tapınağın ağaçlar ve bitki örtüsüyle desteklendiğini, ne olduğunun fark edilmemesi gibi bir durumun söz konusu olamayacağını’ söylüyor.

Piramidin, bir zamanlar 30 kilometrekareye yayılan, 40 bin kişinin yaşadığı bir yerleşim birimini merkezinde yattığı belirtilirken, elde edilen bilgiler ışığında Antik Noh Mul’da, 81 bina bulunduğu söyleniyor. M.Ö 250 yılından kalma piramit tapınak ise 20 metrelik yükseliğiyle antik kentin merkezinde.

Son günlerde restorasyon adı altında pek çok tarihi eserin yok edildiği Türkiye'nin ardından, 'tarih katliamı yarışına' Belize de dahil olmuş oldu.