235 yolculu THY uçağı Nepal'de pistten çıktı

235 yolculu THY uçağı Nepal'de pistten çıktı
235 yolculu THY uçağı Nepal'de pistten çıktı
THY uçağı Nepal'in başkenti Katmandu'da pistten çıktı. Olayda 1 yolcu yaralanırken, uçakta önemli miktarda hasar oluştuğu öğrenildi. Uçaktaki yolcuların tahliye anı da amatör kameralara yansıdı.

İSTANBUL Türk Hava Yolları’nın (THY), İstanbul-Katmandu seferini yapan ve 224 yolcu ile 11 mürettebat taşıyan yolcu uçağı, Katmandu Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra pistten çıktı. Uçağın yoğun sis nedeniyle ilk denemesinde inişini gerçekleştiremediği, ikinci denemesi sırasında da pistten çıktığı ortaya çıktı.

Nepal’e gitmek için İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan dün akşam Kaptan Pilotlar Levent Bilir ve Ayhan Günbatan yönetiminde saat 20.25’de kalkan ve bu sabah Türkiye saatiyle 06.50’de yoğun sis nedeniyle Katmandu Havalimanı’na iniş sonrası pistten çıkan THY’nin Airbus A 330 tipi “ Göbeklitepe" adlı uçağı için kurtarma çalışmaları sürüyor. Bu arada Katmandu’da kalan yolcuları almak için de bir uçak hazırlandığı bildirildi.

İKİNCİ İNİŞ DENEMESİNDE…

Geçtiğimiz yıl 7 Mayıs tarihinde THY filosuna katılan TC-JOC kuyruk tescilli Göbeklitepe adlı Airbus A330 tipi adlı THY uçağı dün akşam saat 20.25'de mesul Kaptan Levent Bilir ve Kaptan Pilot Ayhan Günbatan, Nepal’in başkenti Katmandu’ya gitmek üzere 1'i bebek 224 yolcu ile Atatürk Havalimanı’ndan havalandı. 6 saat 45 dakika süren yolculuktan sonra Katmandu Havalimanı’na yaklaşan THY uçağının pilotunun, pisti kaplayan yoğun sis nedeniyle iniş için yaptığı ilk denemeden vazgeçtiği belirtildi. İlk denemeden vazgeçen Kaptan Pilot Levent Bilir, ikinci deneme için havada 15 dakika tur attı ve ikinci denemede piste teker koyan Airbus A330 tipi uçak bir anda yan taraftaki toprak araziye çıktı. Kaza sonrası uçakta büyük hasar oluştuğu bildirildi.

UÇAKTAN TAHLİYE

Olay sırasında soğukkanlılığını kaybetmeyen pilotlar yaptığı anonsla yolcuları sakinleştirdi ve uçaktan tahliyenin slaytlarla yapılacağını söyledi. Kaptan Pilot Bilir'in bu anonsu üzerine yolcular slaytların açıldığı tehlike çıkış kapısına yöneldi ve THY’nin 11 kişilik kabin ekibinin, yaptığı başarılı çalışma sonrası uçaktan kısa sürede tahliye edildiler.

Uçağın pistten çıkması sonrası slaytlardan kayarak tahliye olan yolculardan biri dengesini kaybederek düştü ve yaralandı. Olay yerine gelen ambülanslardan birisine alınan yolcu derhal en yakındaki hastaneye kaldırıldı.

THY’DEN AÇIKLAMA

THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamada olay sırasında bir yolcunun tahliye sırasında yaralandığı ve hastaneye götürüldüğü belirtilerek şöyle denildi:

“Türk Hava Yolları’nın A330-300 tipi 223+1 yolcu ve 11 mürettebat taşıyan TK 726 sefer sayılı İstanbul-Katmandu uçağı Katmandu'ya iniş yaptıktan sonra pisten çıkmıştır. Yolcularımız ve uçuş ekibimiz güvenli bir şekilde tahliye edilerek terminale alınmıştır.

Olayda bir yolcumuz hafif yaralanmış olup hastaneye sevk edilerek tedavi altına alınmıştır. Uçağın bulunduğu bölgeden çekilmesi için gerekli tedbirler alınmış ve çalışma başlatılmıştır. Olayın nasıl meydana geldiği yapılacak teknik incelemeyle belirlenecektir.”

YENİ UÇAK GİDİYOR

THY yetkililerinden alınan bilgiye göre Nepal’de bekleyen ve İstanbul’a gelecek olan yolcular için yeni bir uçak hazırlandığı ve pistteki çalışmalar bittikten sonra kalkacağı bildirildi.

Kazanın ardından uçakta önemli miktarda hasar oluştuğu, pistin de kaygan olduğu öğrenildi.

THY BASIN MÜŞAVİRİ’NDEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili olarak Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Ali Genç de twitter adresinden yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Yolcularımız ve uçuş ekibimiz güvenli bir şekilde tahliye edilerek terminale alınmıştır. Olayda bir yolcumuz hafif yaralanmış hastaneye sevk edilerek tedavi altına alınmıştır. Uçağın bulunduğu bölgeden çekilmesi için gerekli tedbirler alınmış ve çalışma başlamıştır. Olayın nasıl meydana geldiği yapılacak teknik incelemenin ardından belirlenecektir."

(İbrahim YILDIZ - Faik KAPTAN - Murat ÇAKIR / DHA)