25 ilde 5 bin yeni tür tespit edildi

25 ilde 5 bin yeni tür tespit edildi
25 ilde 5 bin yeni tür tespit edildi
İki buçuk sene önce başlatılan 'Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi' kapsamında Nuh'un Gemisi Veritabanı'na, 25 ilden 5 bin 219 yeni tür tanımlandı.

RADİKAL -  Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş, biyolojik çeşitlilik konusunda yapılan çalışmalarla giderek artan bitki örtüsü ve hayvan tür sayısının önemli rakamlara ulaştığını söyledi. Taş, doğal kaynakların etkin bir şekilde korunması, bunlardan verimli ve sürekli olarak faydalanabilmek için türlerin iyi tanınması ve potansiyellerin belirlenmesi amacıyla 2,5 yıl önce başlatılan 'Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi' hakkında bilgi verdi. 2018 yılına kadar sürecek projeyle bitki ve hayvanların envanterleri üzerinde çalışılıyor. Projede elde edilen tüm verilerin, ulusal nitelikteki Nuh'un Gemisi Veritabanı'na aktarılıyor; bu sayede tür, habitat ve ekosistem düzeyinde biyolojik çeşitliliğin sorgulanabilmesi mümkün olacak. Taş, "Tamamlanan biyolojik çeşitlilik envanter çalışmaları neticesinde, sistemli olarak izleme çalışmaları daha verimli olacak. Tür ve popülasyon, ekosistem ve bölgesel düzeyde izleme çalışmaları ile biyolojik çeşitlilik daha etkin korunacak" dedi.
Yaklaşık 300 uzmanın görev aldığı proje kapsamında envanteri tamamlanan 25 ilde, illerde daha önce görülmeyen toplam 5 bin 219 yeni tür tespiti yapıldı. Bu tespitler, ilgili illerin yeni tür kayıtları olarak veritabanına işlendi. Projenin 2018 sonuna kadar 81 ilde tamamlanmış olması hedefleniyor. (aa)  


  ETİKETLER:

  milli parklar

  ,

  Proje

  ,

  doğa

  ,

  koruma