270 yıllık 'Bonzai' ağacı

270 yıllık 'Bonzai' ağacı
270 yıllık 'Bonzai' ağacı
Japonya dışındaki en yaşlı Bonzai ağacı, Kapadokya'da balon turları düzenleyen bir şirket tarafından, açık artırmada satın alınarak Kapadokya'ya getirildi.

Bir süre önce Japonya’ya iş seyahatinde bulunan, Kapadokya’da balon turları düzenleyen Anatolian Balloons, Uluer Group Havacılık Şirketi Genel Müdürü Mahmut Uluer, Japon televizyon ve gazetelerinde gördüğü 270 yıllık tarihi Bonzai ağacının ilgisini çektiğini söyledi. Uluer, daha sonra Japonya’da girdiği açık artırmayla bu ağacı satın aldı.

Japonya’dan özel donanımlı bir konteynır ile Kapadokya’ya getirilen ağaç, uzman bir ekip tarafından, Nevşehir’in merkeze bağlı Göreme beldesindeki Anatolian Balloons hizmet binasının bahçesine dikildi.

Anatolian Balloons, Uluer Group Havacılık Şirketinin sahibi Halil Uluer, Genel Müdür Uluer’in, 270 yıllık Bonzai ağacını, Kapadokya’ya gelen turistlerin büyük çoğunluğunu Japonların oluşturması dolayısıyla satın aldığını, ağacın bölgeye gelen Japonların büyük ilgisini çektiğini söyledi.

Ağacı satın almadan ve Kapadokya’ya getirmeden önce gerekli iklim ve doğal şartları araştırdıklarını, ağacın Kapadokya ikliminde yaşayabileceğini öğrendiklerini belirten Uluer, ağacı bahçelerine diktikten sonra, Japonya dışındaki en yaşlı Bonzai ağacının Kapadokya’da olduğunu öğrenen Japon turistlerin, buraya gelerek ağaç önünde hatıra fotoğrafları çektirdiklerini kaydetti.

Nevşehir Valisi Osman Aydın ve İl Emniyet Müdürü Ömer Gurulkan da Bonzai ağacını inceledi.(aa)


  http://www.radikal.com.tr/100071310007132

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Doğal karaçam bonsaileri Ürgüp'te zaten var. - Allah'ın Kulu

  Ürgüp'ün doğusunda Hodul dağı kuzeyinde uşlaşımı gayet kolay alanda bonsai durumuna gelmiş yaşlı karaçam toluluğu var.

  . - user1109431

  Bonzainin bahce icinde degilde bir kapta buyumesi gerekmiyormuydu?Zira agacin buyumesini engelleyen sey topragin az olmasi , kokun ve dallarin surekli budanmasi.