29 Mart dengeleri bozdu!

29 Mart'tan beri kendini iyi hissetmeyenlere: Alman uzmanların açıklamalarına göre, biyolojik ritmin yaz saati uygulamasına alışması için üç haftaya ihtiyaç var

BERLİN - Saatlerin ileri alındığı 29 Mart’tan beri halsiz hissedenlerdenseniz, biyolojik ritminiz henüz rayına oturmamış demektir. Alman bilim insanları dün, saatlerin enerji tasarrufu veya çevreyi korumak için ileri ya da geri kaymasının vücut ritmini altüst ettiğini, kişilerin kendini yorgun hissettiğini, baş ağrısı ve dikkat zayıflığı görüldüğünü açıkladı. Almanya’nın Heidelberger Yüksek Okulu’ndaki uzmanlara göre, biyolojik saatin yeni gece temposuna uyum sağlayabilmesi için üç haftaya ihtiyaç var.
Açıklama şöyle: “Biyolojik saat gün içinde değişiklik gösterir. Gün ilerledikçe acıya duyarlılık azalır. Kalp krizine yakalanma riski en çok sabahın ilerleyen saatlerinde görülür. Kişilerin günlük yaşamdaki faaliyetleri değiştiğinde biyolojik ritimler buna hemen uyum sağlayamıyor. Deneklerle yapılan araştırmada biyolojik saatin, gündelik yaşamın zaman değişikliklerine hemen uyum sağlayamadığı bir kez daha kanıtlandı.”
Fransa’da yapılan yoklamada da, Türkiye’de 29 Mart’tan beri uygulanan ‘yaz saati’ uygulamasını benimseyenlerin sayısı düşük çıktı. Alman Sağlık Sigortası DAK, saat değişikliği nedeniyle ritmin biyolojik ölçüsünü bozduğunu, bunun kalp krizi riskini artırdığını açıklarken, Alman otomobil kulübü de, istatistiklere dayanarak saat değişikliklerinin yapıldığı ay içinde trafik kazalarında artış görüldüğünü belirtti. (dha)