-30 derecede pedala kuvvet

-30 derecede pedala kuvvet
-30 derecede pedala kuvvet
Haber: BÜLENT OVACIK / Arşivi

Pedal çevirerek 11 ayda 12 bin 500 kilometre kat edip, 2010’da Türkiye ’den Japonya’ya giden Gürkan Genç , 9 Eylül’de yedi yılda 84 ülkeyi görmeyi planladığı dünya seyahatine yine demir atıyla çıktı. Dört aydır pedal çeviren 34 yaşındaki Genç, son rotasını kuzeye çevirdi. Bulgaristan, Romanya, Moldova’yı geçtikten sonra hava sertleşti. Ukrayna’da karlı havanın eşlik ettiği Gürkan Genç, Moskova-St. Petersburg arasında karla mücadele etti. Şu sıralar Finlandiya’da pedal çeviren Gürkan Genç, karla mücadelesini şu sözlerle anlatıyor:
“Moskova–St. Petersburg arasını kışın pedallayan Rus var mı, diye sordurdum, yokmuş. Varsa da bulamadılar. O kadar manyağı çıkmamış! ‘O yolda nasıl gittiğini hâlâ anlamış değiliz’ diyen Ruslar var. Seviyorum kışın pedallamayı. 713 km’yi 11 günde aldım. Ortalama günde 64 km pedalladım. Hava sıcaklığı -18 altına düşmedi. St. Petersburg’a dört gün kala -28, -34, -38 dereceleri gördüm. Kuzey Asya bisiklet turunda -35 derecede çadırda Moğolistan Gobi Çölü’nde çadırda uyuyan ben, bu turda -38 derecede çadırda uyuyarak kendi rekorumu da kırmış oldum. Çadırın içi buz tuttu. -35 derece 20 kilometre üstünde bir hızda gidersen bisikletin üzerindeki her alet edavat ve ben –50 derecenin üstünde bir havaya maruz kalıyoruz.”
Gürkan Genç, aşırı soğuğun yüz maskesini bir süre sonra buzdan kalıp haline getirdiğini anlatıyor: “Boynumu çevirememeye başladım. -30’dan sonra hangi hızda giderseniz gidin suratınızda bulunan maskenin önü buzla kaplanıyor. Ağızdan çıkan sıcak hava buza dönüşüyor, maskenin altında sarkıtlar oluşuyor. 10 dakikada bir tane kırıyordum.”
Genç, neden kış aylarında ve kara rağmen bisiklete bindiğini ise şu sözlerle açıklıyor: “Ben tur bisikletçisiydim. Durup fotoğraf çekmem, gezmem lazımdı. En zorlu koşulların tur bisikletçisi olmaya çalışıyorum.”
Bir süre medya sektöründe çalıştıktan sonra kendi işini kuran Genç, Ankara ’daki restoranını devrettikten sonra bisikletiyle yollara düşmüş. Bisikletle ilk uzun yolunu 2010’da tamamlayan Genç, Samsun’dan yola çıkıp Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan Çin, Moğolistan ve Güney Kore üzerinden 12 bin 500 kilometre pedal basıp Japonya’ya ulaşmıştı.