30 yıl sonra 'kadınsız' gösterim

30 yıl sonra 'kadınsız' gösterim
30 yıl sonra 'kadınsız' gösterim

Suudi erkekler kraliyet ailesine mensup zengin işadamı Prens El Velid bin Talal?ın sahibi olduğu şirketin ürünü olan ?Menahi?yi izledi. FOTOĞRAF: AFP

Suudi Arabistan'da 30 yıl önce başlatılan film gösterimi yasağı 'Menahi' adlı filmle delindi. Ancak 'değişim'in de sınırı vardı, kadınlar salona alınmadı!

RİYAD - Suudiler 30 yıl sonra ilk defa sinemaya gitti. Önceki gün Suudi filmi ‘Menahi’yi izlemek üzere salonu dolduranlar heyecanlı ve mutluydu. Ama mutlu olanlar sadece erkeklerdi, kadınların sinemaya gelmesine izin yoktu. Devlete bağlı kültür merkezinin salonunu 10 yaşına kadar kızlarla, çocuk ve yetişkin erkekler doldurdu. Patlamış mısırlar alındı, oyuncularla hatıra fotoğrafları çekildi.
Hükümet muhafazakâr grupların da etkisiyle film gösterimi, konser gibi kültürel aktiviteleri İslami değerlere zarar verdiği düşüncesiyle, 30 yıl önce yasaklamıştı. Önceki akşamki ‘değişime’ yönelik küçük adım da bir grup muhafazakâr erkek tarafından engellenmeye çalışıldı. Grup girişte toplanarak, izleyicileri içeri girmemesi için ikna etmeye çalıştı. Ancak film için kapıda birikenlerin aklını çelemedi.
21 yaşındaki Suudi işadamı Misfir El-Sibai, “İnsanları böyle mutlu ve eğlenirken görmek çok güzel” diyordu. Gecenin genç erkek organizatörleri, kapıda yaptıkları kontrollerle içeri kadınların girmediğinden emin oldu. 

Cidde’de kadınlar da izlemiş
Suudi sinemasever ve yönetmenler ‘canlanma’ için birkaç senedir çırpınıyordu. Suudi yapımı filmlerde belli artış oldu, aralarından uluslararası festivallerde boy gösterenler çıktı. Dammam şehrinde düzenlenen kraliyetin ilk film festivaline enformasyon bakanının da katılması, etkinliğin resmi onay gördüğünün işaretiydi.
Kral Abdullah’ın yeğeni, Forbes dergisi listesinde dünyanın en zengin 13. insanı olarak yer alan Prens El Velid bin Talal, daha önce de bu ihtiyaçtan bahsetmiş, bir gün Suudi Arabistan’da sinema salonları olacağını söylemişti. ‘Menahi’nin, prensin  sahibi olduğu yapımcısı Rotana şirketi, filmin birkaç ay önce daha açık bir sahil kenti olan Cidde ve Taif’te aralarında 9 bin kadının da yer aldığı  25 bin kişi tarafından izlendiğini, ancak Riyad’da kadınların da salona alınması için izin alamadıklarını açıkladı. (ap)