30 yıla göz kırpan kitap

30 yıla göz kırpan kitap
30 yıla göz kırpan kitap

(Soldan sağa) Helena Christensen, Claudia Schiffer ve Eva Herzigova i-D nin kış 2009 sayısına poz verdi.

Moda dünyasının en 'cool' dergisi i-D, 30'uncu yılını yeni kitabıyla kutluyor

İlk sayısını 1980’de fanzin olarak çıkaran, o zamandan beri her sayısıyla tabuları yıkan dergi, 300’den fazla kapağını Taschen’den çıkan kitapta topladı.Son kapağında ‘geçmişi, bugünü ve geleceği’ canlandıran i-D, Lady Gaga, Naomi Campbell ve Kate Moss ’u fotoğrafladı. 

Kate fenomeni
Derginin kurucusu Terry Jones, “Modayı fazla ciddiye almayız. Bu yüzden dergiyle ilgili de büyük laflardan kaçınırız” diyor. 320 sayfalık yeni kitap , Jones’un yarattığı dinamik dünyayının içine davet ediyor. 1984’deki ilk Madonna kapağı, Gisele’in 1998 çekimi, Agness Deyn gibi i-D sayesinde yıldızı parlayan genç yıldızların geçit töreniyle kitap, moda dünyasının ikonlarına göz kırpıyor.
Kitabın onur konuğu ise hiç kuşkusuz Kate Moss. Terry Jones, “Kate i-D tarihinin mihenk taşıdır” diyor. 12 kez dergiye kapak olarak rekoru elinde tutan Moss için, özel bir çalışma da yapılmış. Marc Jacobs, Vivienne Westwood ve Miuccia Prada gibi Moss hayranı tasarımcılar, süpermodeli anlatıyor.
i-D’nin yıldız yaratma becerisini tartışmaya bile gerek yok. Şimdi soru, önümüzdeki 10 yılda yeni Kate’in kim olacağı… 

Ünlü göz kırpma
‘i-D’ harfleri yan çevirildiğinde, göz kırpan ‘smiley’yi temsil ediyor. Bu yüzden derginin kapağındaki modeller, ya göz kırparak ya da tek gözlerini kapatarak poz veriyor.


  ETİKETLER:

  Kate Moss

  ,

  Madonna

  ,

  kitap