30 yıllık karanlık biyonik gözle bitti

30 yıllık karanlık biyonik gözle bitti
30 yıllık karanlık biyonik gözle bitti

73 yaşındaki Ron: ?30 yıl bir şey görmedim, şimdi ışık var!?

ANKARA - İngiltere’de 30 yıldır göremeyen bir hasta, takılan biyonik göz sayesinde artık ışıkları görebiliyor, şekilleri seçebiliyor. Londra’nın Moorfield Göz Hastanesi’nde yedi ay önce deneysel bir ameliyat geçiren 73 yaşındaki Ron isimli İngiliz, Argus II adı verilen biyonik gözüyle yollardaki beyaz çizgileri takip edebildiğini, beyaz, gri, siyah giysileri bile ayırabildiğini söyledi.
Soyadını açıklamayan görme engelli kişiye takılan biyonik göz, bir güneş gözlüğüne yerleştirilen kamera ve video işlemciyi kullanarak, elde ettiği görüntüyü gözün dışındaki mini alıcıya kablosuz şekilde gönderiyor. Alıcı bundan sonra veriyi çok ince bir kabloyla retinadaki elektrotlara aktarıyor, elektrotlar da uyarıldığında, optik sinirler üzerinde mesajları, uyarılan elektrotlara uygun biçimde ışık ve karanlık nokta modellerini anlayabilen beyne iletiyor.
Amerikan Second Sight firması tarafından geliştirilen biyonik göz sayesinde hastaların, aktarılan görsel modelleri anlamlı görüntüler şeklinde algılayabilmeleri bekleniyor. Cihazın gündelik hayatı olumsuz etkilemediğini, taşınması ve kullanılmasının rahat olduğunu söyleyen firma yetkilileri bu gelişmenin yüzde 100 görme engelli hastalar için de büyük bir umut olacağını anlatıyor.
Ron adlı görme engelli, “30 yıl boyunca kesinlikle hiçbir şey görmedim, her şey karanlıktı. Ama şimdi ışık geliyor. Aniden yine ışığı görebilmek gerçekten harika bir duygu. Şimdi tek isteğim, açık güzel bir gecede ay görebilmek” diye konuştu. Second Sight firmasının biyonik gözü, şimdiye kadar dünyada 18 hastaya takıldı ve hastaların hepsi görme konusunda gelişme kaydetti. (aa)