300 milyon kişiyi aynı haritaya sığdırdı

300 milyon kişiyi aynı haritaya sığdırdı
300 milyon kişiyi aynı haritaya sığdırdı
ABD'de ikamet eden 300 milyondan fazla insan, 1 pikselden küçük noktalar halinde tek bir haritada temsil edildi.

Radikal.com.tr - Bugüne kadar onlarca farklı formatta haritalar hazırlandı. Kimisi o ülkenin coğrafi koşullarına ışık tutarken, kimisi de söz konusu ülkenin farklı demografik bilgilerini ortaya koyuyordu. Ancak bu sefer hazırlanan harita hepsinden farklı görünüyor.

NOKTALAR 1 PİKSELDEN BİLE KÜÇÜK

ABD 'deki Virgina Üniversitesi'nin kamu hizmetleri departmanından Dustin Cable, ülkedeki tüm vatandaşları tek bir harita üzerinde konumlandırmayı başardı. ABD'de yaşayan tüm insanları ırksal ve etnik olarak sınıflandıran ve harita üzerinde birer nokta olarak belirten Cable, toplamda her biri 1 pikselden bile daha küçük 308.745.538 noktayı birleştirerek bu haritayı oluşturduğunu ifade etti. 2010 yılındaki nüfus sayımına göre hazırlanan haritada; beyaz ırk mavi ile, siyahi vatandaşlar yeşil ile, hispanik kökenliler turuncu ve Asyalılar ise kırmızı renk ile temsil ediliyor. Haritada diğer tüm etnik kökenden insanlar ise kahverengi ile belirtilmiş.

Ülkede yaşayan 300 milyondan fazla insanı tek tek haritada üzerinde konumlandıran Dustin Cable, ilk bakışta etnik çeşitlikten ötürü mor renginin göze çarptığını belirtse de, görüntünün daha da yakınlaştırıldığı zaman diğer etnik unsurların daha net bir şekilde seçilebilecek duruma geldiğini ifade ediyor. 

Slate'te yer alan çalışmanın orjinali için tıklayın!


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Beyaz

  ,

  Kamu

  ,

  Mavi

  ,

  Kırmızı

  ,

  zaman

  ,

  ırk

  ,

  nüfus