300 yıllık anlaşmayı 4 yılda resimledi

300 yıllık anlaşmayı 4 yılda resimledi
300 yıllık anlaşmayı 4 yılda resimledi
AB'nin temellerini atan ilk anlaşma kabul edilen Utrech Barış Anlaşması'nın 300 yılı vesilesiyle Hollanda'da yaşayan Türk ressam Semiramis'e sipariş edilen ve 4 yılda tamamlanan dev tablo, 11 Nisan'daki resmi törenin ardından anlaşmanın yapıldığı yere, Urtech Belediye Binası'na taşınacak
Haber: Günseli İnal / Arşivi

Utrech Barış Anlaşması Vakfı, Utrech Şehir Müzesi ve Utrech Şehir Kalesi Restorasyon Vakfı, birlikte alınan bir kararla 1713’de Utrech’de yapılan barış anlaşmasının 300’üncü yıldönümünü kutlamak için, bu tarihi anlaşmaya imza atan soyluların bir arada toplu portreleri istiyorlardı. Siparişe göre büyük bir resim yapılacak ve Utrech anlaşmasına imza atan soylular tuvalde yetenekli bir sanatçı tarafından yeniden canlandırılacaktı. Kurumlar, Hollanda’da bir çok sanatçıyı gözden geçirdikten sonra bu teklifi Hollanda’nın Utrech kentinde yaşayan ve çalışmalarını burada sürdüren Türk ressam Semiramis’e götürme kararı aldılar.
Hollanda’lı yetkililer, siyasiler ve kentin ileri gelenleri Utrech anlaşmasını Avrupa Birliği’nin temellerini atan ilk anlaşma olarak değerlendiriyorlardı. 18 yy. başlarında dönemin soyluları, o sırada Avrupa’yı canından bezdiren savaşlara son vermek için Utrech’in Belediye Bina’sında 1713’de bu barış sağlayacak anlaşmaya tek tek imza atmışlardı.
Şiparişi aldıktan sonra, Semiramis resmin komposizyon çalışmasına önce eskizler çizerek başladı, ardından konunun ilk versiyonu olan 140x160 cm. ebatlarında bir ilk örnek hazırladı. Üç kurumu temsil eden bir konsey, bu eseri gördükten sonra sanatçıya büyük boyutlarda bir eser yapması için bu prestijli eseri ısmarladılar. Asıl resim 510x255 cm boyutlarında bir panel olacaktı.
Semiramis, ilk olarak o dönemin, 18 yy’nin diplomatlarının giysilerini ve tarzlarını araştırmakla işe başladı. Barış anlaşmasına imza atan 24 Avrupa’lı diplomatın, bir anlamda Avrupa’nın ileri gelen aristokratlarının giysileri, perukları, eldivenleri ve tarzlarını araştıran sanatçı Semiramis, sayısız kitap karıştırarak, materyal araştırmaları yaptı. Ardından komposizyon araştırmalarına girişti, resim teknikleriyle ilgili en doğru kararı aldıktan sonra resmi yapmaya başladı. Sanatçı Hollanda’nın toplu portre geleneğini de daha derinlemesine inceleyerek bilgi edindi. Resmin yapılış sürecinde sık sık onu kontrole gelen konseye yaptıklarıyla ilgili bilgi vermek sanatçının ritüeli haline gelmişti. Bu arada sanatçı çok hoş bir destekle karşılaştı; bütün Utrech halkı sanatçıya yardım etmeye başladı. Zengin bir Hollanda’lı büyük bir atölye verdi, bir başkası iskeleyi kurdu, bir diğeri atölyenin dondurucu soğuğuna dayanabilmesi için ısıtıcılar sağladı. Dondurucu soğukta dört yıl süren resim yapım inşa aşaması tamamlandığında Hollanda Kraliçe’sinden kendisiyle tanışma isteği geldi.
1713 Urtech Barış Anlaşmasına bugün Avrupa’da Avrupa Birliği’nin ilk barış prototipi olarak bakılıyor. O dönemde bu anlaşma sayesinde Katolik ve Protestan mezheplerin aralarındaki bitmeyen kavgalarına, Utrech anlaşmasıyla son veriliyordu. Bu anlaşma ile Avrupa ülkelerinin sınırları yeniden belirleniyordu. Ayrıca Avrupa ülkelerinin kolonilerini de bu anlaşmadan etkilenerek uzun süren bir barış dönemine girdiler. Utrech Anlaşması için büyük kompozitör Handel bir eser besteledi; ‘Te Deum’. Bu eseri sipariş veren İngiliz Kralicesi Anne Boleyn’di.
Semiramis resmin komposizyonuna; Utrech Anlaşma’sına imza atan 24 aristokratın yanı sıra dört ayrı kadın fiğürü daha ekleyerek resme farklı bir yorum getirdi. Adaleti, sanatı, barışı temsil eden figürlerin yanı sıra Utrech’i temsil eden dördüncü kadın, soyluların arasında temsil ettikleri imgenin figürleri olarak yerlerini aldılar. Semramis’in komposizyonunda 18 yy. özgün giysileri içinde betimlenen 28 figür fantastik bir ritmle yorumlanmış.
Şimdi; 11 Nisan günü Utrech Belediye Binası’nda bütün Avrupa’dan gelecek diplomatların katıldığı resmi bir açılış gercekleştirilecek ve altı ay süren şenlikler başlayacak. Resim önce merasimle atölyeden alınıp Urtech Belediye Bina’sına, yani anlaşmanın imzalandığı yere taşınacak. Taşınma işi törenle yapılacak. Aynı gün akşam Hollanda Kralicesi’nin katıldığı bir konserde Handel’in ‘Te Deum’u icra edilecek ve sonra Semiramis, Hollanda Kralicesi Beatrice’e takdim edilecek. Aynı hafta üç ayrı açılış daha gercekleşecek ve şenlikler yaz boyunca sürecek. Konferanslar, konserler, danslar, havai fişekleri, sokak gösterileri bir bayramı kutlarcasına yaşanacak.