30'larında ve aşk arıyor

Televizyon ekranlarındaki 30'lu yaşlarında, kariyer sahibi ama mutsuz kadın kahramanlara bir yenisi daha eklendi.
Haber: Melİs Çelebİ / Arşivi

Televizyon ekranlarındaki 30'lu yaşlarında, kariyer sahibi ama mutsuz kadın kahramanlara bir yenisi daha eklendi. Ally McBeal önce Amerika'da sonra da İngiltere'de ilk yayınlanmaya başladığında, uzun süre boyunca tek konuşulan, diziye adını veren Ally isimli kahramanın (Calista Flockhart) mini minnacık etekleri oldu. Etek konusu kapandı, oyuncu Flockhart'ın yeme bozukluğu konuşulmaya başlandı. O, deli gibi yemek yediğini söylerken, Amerika onun anoreksik olduğu iddialarıyla çalkalandı. Flockhart'ın gerçekte ne olduğu bilinmez ama Ally'nin genelde her şeyi yüzüne gözüne bulaştıran bir tip olduğu kesin. 'Yerin dibine girmek' deyimi, Ally'nin genel ruh halini anlatmak için ideal.
Ally, Fish & Cage adlı avukatlık firmasında, kariyeri istikrarlı bir şekilde ilerleyen bir avukat. Üstelik de kadınlar onunla zaman zaman özdeşleşseler de, 'ikon' sıfatını yüklenemeyecek kadar nörotik. Öyle ki bir değil, iki terapisti var. Biri, Tracy Ullman'ın canlandırdığı gerçek terapisti; diğeri ise iyi ve kötü gününde koca gülümsemesiyle Ally'yi dinleyen ev arkadaşı Renee.
Dizi, Ally'nin hem dış hem de iç dünyasını konu ediyor. İç dünyasındaki kargaşanın büyük nedeni, beraber çalıştığı çocukluk aşkı Billy. Billy'nin karısı Georgia da şüphesiz bu kargaşaya tuz biber ekiyor.
Dizinin en az Ally kadar karmaşık karakteri John Cage, firmanın ortaklarından. Ofiste çıplak ayak dolaşmasından tutun da kekelemesine ya da perende atarak tuvalet kapısını açmasına kadar türlü sıradışı huyu onu 'garip' kategorisine sokmaya yetiyor. Fish & Cage'in diğer ortağı Richard ise grubun en normal gözüken elemanı. Onunla ilgili belirgin bir özellik de saçı örgülü olgun kadınlara olan zaafı.
Nörotik krizleri sırasında, Ally'yi kafasını duvarlara vururken ya da uniseks tuvalette Barry White eşliğinde dans ederken görmek mümkün. Orada ne kadar çok zaman geçirdiklerine bakarsak, tuvalet Fish & Cage çalışanlarının favori mekânı. Burada kavga ediyorlar, ağlıyorlar, çıldırıyorlar, halüsinasyonlara dalıyorlar, şarkı söyleyip dans ediyorlar. Tuvaletten sonra sırayı 'The Bar' alıyor. Zaman zaman Tina Turner, Elton John ve Barry White'ın boy gösterdiği bar, genelde Vonda Shepherd'ın şarkılarıyla yankılanıyor. Burada geçirilen hareketli gecelerin sonunda da Ally'nin yürüdüğü kaldırım, bölümün son görüntüsü oluyor.
Ally McBeal, CNBC-e'de hafta arası her gün saat 20.00'de yayınlanıyor.
Beş yıl yayınlandıktan sonra geçtiğimiz Nisan ayında Fox Televizyonu, Emmy ödüllü diziyi bitirme kararı aldı. Bizim endişelenecek pek bir şeyimiz yok. Ally ile daha yeni tanıştık. Keşfedecek çok şeyimiz var.