31 Temmuz'da nadir görülen Mavi Ay olayı nasıl gerçekleşti?

31 Temmuz'da nadir görülen Mavi Ay olayı nasıl gerçekleşti?
31 Temmuz'da nadir görülen Mavi Ay olayı nasıl gerçekleşti?
En son 2012 yılının Ağustos ayında görülen Mavi Ay, 31 Temmuz Cuma günü tekrardan gözükecek. Nadir görülen bu doğa olayı, bir yüzyıl içinde sadece 5 defa meydana geliyor. Ancak herhangi bir renk değişikliği yaşanmayacak.

Bir takvim ayında yaşanan ikinci dolunay olarak tanımlanan Mavi Ay, nadir bir doğa olayı. Bir yüzyıl içinde yalnızca 5 sefer gözüken Mavi Ay, bu sene 31 Temmuz Cuma günü tekrar gözükecek. Ancak bu Cuma gözükecek olan Dolunay'da renk değişikliği yaşanmayacak. 

Gökbilimcilerin tahminlerine göre bir dahaki Mavi Ay’ın 2018 ve 2020 yıllarında yaşanması bekleniyor.

Mavi Ay nedir?

Dünya ’da meydana gelen volkanik patlamalar ve orman yangınlarının sebep olduğu toz bulutlarının hareketi nedeniyle mavi ve tonlarında gözüken Dolunay, gökbilimciler tarafından Mavi Ay olarak tanımlanmıştır. Aslında Ay’ın rengi değişmemekte, ancak toz bulutları sebebiyle Ay mavi renkte görülmektedir.

Mavi Ay terim olarak 1946 yılında “Sky& Telescope” dergisi tarafından kullanılmıştır, ancak tanım tam olarak Mavi Ay’ı karşılamamıştır.

Mavi Ay, ilk kez 1883 yılında belirgin bir şekilde görüldü ve kayıtlara geçti. Öte yandan mavi rengine en yakın Mavi Dolunay, 1991 yılında görüntülendi.

Sosyal medyada "Mavi Ay" büyük ilgi gördü

Bu Cuma gerçekleşecek olan Mavi Ay doğa olayı, sosyal medya da oldukça ilgi gördü. Twitter 'da #bluemoon hashtag'i Türkiye gündeminde ilk sıralarda yer aldı. 

Mavi ay doğa olayının nadirliği nedeniyle İngilizcede kullanılan bir deyim de böylece yeniden gündeme geldi. "once in a blue moon" deyimi İngilizcede "kırk yılda bir" anlamında kullanılıyor. Google da bu deyimin ihtimalini hesaba döktü. Ve ortaya oldukça ilginç bir sonuç çıktı:


  http://www.radikal.com.tr/140645514064551

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bilim haberciliğinde çok ciddi sorun var ve Radikal istisna değil - MEsitgen

  Bunları nereden duyup uyduruyorsunuz? Normalde her yıl 12 dolunay olur. Bir mevsim de 3 ay olduğu için her mevsime 3 dolunay düşer. Fakat bir ay 29 saat 12 saat 44 dakika.. olduğu için, tıpkı artık yılda olduğu gibi, 12 ayda yılı tamamlamayan bu eksik süre birikir ve bazı yıllarda 13 dolunay, bu yılın bir mevsiminde de 4 dolunay olur. Bir mevsime denk gelen dördüncü dolunaya İngilizce'de Blue Moon denir. 2015 yılının Ağustosunda bu nedenle 2 dolunay olacak. Sonuncusu da 31 Ağustos?a denk gelecek. Bu nedenle bu dolunaya "Blue Moon" denecek. Renkle vesaireyle alakası yok.