40 yaş öncesi enerji patlaması

40 yaş öncesi enerji patlaması
40 yaş öncesi enerji patlaması
Haber: Pişo - pisokedi@gmail.com / Arşivi

PİŞO’NUN GÜNLÜĞÜ
Herhalde dünya tersine döndü. Bizim uyku düşkünü, sabah 10’dan önce gözlerini açamayan, ona dokunan herkesi uyku sarmalına çeken, 9’da iş başı yapan yerlerde çalışmamayı prensip haline getiren kadın, geçen hafta her gün 6’da ayaktaydı. Hem de ne için? Spor... Her sabah bizim şaşkın ve uykulu bakışlarımız altında “Haydi eyvallah” deyip çıkıyor, iki saat sonra daha da enerjik şekilde dönüyor.
Ancak tabii bu durum uzun sürmüyor. Duş ve kahvaltının ardından çalışmaya başlamak yerine kafasını koyduğu yerde uykuya dalıyor. Geçenlerde yerde bizle oynarken uyuyakaldı. Kafasını da benim sırtıma dayamıştı. Bir çekildim, kafayı yere çarptı ama aynen uyumaya devam etti. Bir süre sonra bünyesinin erken kalkmaya alışacağını ve erken yatıp erken kalkarak daha üretken bir gün geçireceğini düşünüyor.
Tabii bu, adamla artık pek karşılaşamayacakları anlamına geliyor ya neyse... Sabahları yaşanan söz konusu enerji patlamasını ilk önce anlamadık. Tabii en çok da adam anlamadı. Sonra şüphelenmeye başladı. Acaba yoga stüdyosuna yeni bir yakışıklı yoga hocası falan mı geldi diye... Aslında o şüphelenmeyecek de kim şüphelenecek?
Kadın onun sigara içmesinden, bira göbeğinden ne kadar hoşnutsuz olduğunu iyice belli ediyor. Şöyle genç, fit bir adama niye gönlü kaymasın? Çaktırmadan (!) kadının ağzını aramaya başladı. Kadın bunun kıskançlık nöbetleriyle bayağı eğlendi. Ancak adamın suratı düşmeye, “Off ben nasıl kilo vericem, nasıl sigarayı bırakacam?” diye dertlenmeye başlayınca fazla kıyamadı. Baklayı ağzından çıkardı: “Ayol farkında değil misin? Bu hafta 40 yaşıma basıyorum. Bu köşeyi enerjik dönmek istiyorum, hepsi bu. Yok öyle yeni hoca falan...” diye bizimkinin içini rahatlattı.
Yaş günü kutlamasına gelince... Becerebilecek mi belli değil ama kadının aklında küçük bir parti yapıp gelenlerden hediye yerine sokak hayvanları için küçük bağışlarda bulunmalarını istemek var. Şu sıra ormanlardan iyi haberler gelmiyor. Köpekler hem aç hem de susuz. Bu haftaki yağışlar iyi oldu ama onları nerede biriktirecekler. Sıcaklar bastırınca yine kavrulacaklar. Sayıları da gittikçe artıyor. Diğer konuya dönersek, bu ‘Yeni hoca yok’ lafı ne kadar doğru, göreceğiz!
İyi haftalar, 
 
Acar muhabir Pişo’dan haberler 
* Evde beslenen kedi ve köpeklere kayıt
Hayvansever Gazetesi’nde önemli bir haber okudum. Köpekleri belediyeye kayıt ettirmenin önemini vurguluyor. Şöyle ki: Kayıt altında olan köpek hakkında yerli ya da yersiz bir şikayet olduğunda, o köpeğe zabıta ve / veya polislerin gelip el koyma hakları kesinlikle kalmıyor. Belediyeye kayıtlı bir köpeğe el koymaya çalışan (mahkeme kararı olmadığı müddetçe) herhangi bir birim size karşı suç işlemiş konumuna düşüyor.
3285 sayılı Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Yönetmeliği’nin ilgili maddesi gereğince evde beslenen kedi ve köpekleri kayıt altına alma çalışmalarına başladı. Bulunduğunuz bölgedeki veterinerlik şubesine sağlık karnesi ile giderek kayıt yaptırabilirsiniz.
Bu ülke bir tuhaf. Kayıt yaptırmak işe yarayabilir gerçekten ancak belediyeler kendilerine kayıtlı sokak köpeklerini gidip ormanlara atarken ‘Bu ne yaman çelişki?’ diye düşünmeden duramıyor insan. 

* Köpekler için müzik
Laurie Anderson, yine müzikte bir çığır açtı. Lou Reed abimizin sevgili hayat arkadaşı, Sydney Opera Binası’nda bir konser vererek ‘Köpekler için Müzik’ adlı 20 dakikalık eserini çaldı. Laurie Anderson, sahipleri tarafından konsere getirilen köpekler tarafından ayakta havlandığı söyleniyor. Vivid Sanat ve Müzik Festivali kapsamında düzenlenen dünyanın ilk köpeklere özel konserine her cinsten yüzlerce köpek katıldı. Laurie abladan şimdi de ‘kediler için müzik’ bekliyoruz. 

* Köpekseverler için tatil kitabı listesi 

*  Köpekler Aşk Hakkında Asla Yalan Söylemez /Jeffrey Moussaieff Masson / Kitap Yayınevi

* En Güzel Köpek Hikâyeleri / Arion Yayınevi

* Küçük Köpekli Kadın / Anton Çehov  / Altın Kitaplar

* Kırmızı Köpek / Luis de Bernieres /  İş Bankası Yayınları