439 yıl sonra Cervantes'in sol elinin izinde

439 yıl sonra Cervantes'in sol elinin izinde
439 yıl sonra Cervantes'in sol elinin izinde

Mery Cuesta nın (önde) öncülük ettiği etkinliğe (soldan sağa)Tan Cemal Genç, Gonzalo Ruerda ve Extramücadele katılıyor.

Türkiyeli altı çizer, Basklı çizer ve küratör Mery Cuesta'nın çağrısıyla çizgilerini Barselona'ya taşıdı. 'Cervantes'in Sol Eli' adlı serginin öyküsünü Radikal Hayat çizeri Tan Cemal Genç anlattı

Miguel de Cervantes Saavedra, modern romanın ilk örneği olarak kabul edilen Don Kişot’u yazmadan önce 1571’de İnebahtı deniz savaşına gönüllü olarak katılır. Osmanlı güllesi Cervantes’in sol elini götürür savaşta. Göğsünden de iki kurşun yarası alır. Bu yüzden ‘İnebahtı’nın çolağı’ diye de anılır. Bu bizim resmi tarihe bakışımız. İspanyolların çoğu Cervantes’in elini çarpışmada kaybetmediğine, Osmanlı askerleri tarafından cezalandırılmak için kesildiğine inanır. Hangisi gerçek bilinmez ama kesin olan tek gerçek Cervantes’in yazarlık yıllarını tek kolla geçirdiğidir. 

Cervantes’in kayıp sol eli
Aradan 439 yıl geçer. Barselona’da yaşayan Basklı çizer ve küratör Mery Cuesta’nın aklına bu tarihi ortak noktadan ortak bir çizgi sergisi yapma fikri gelir. Fikrini Barselona’nın sevilen karikatür, çizgi roman ve dergi yayıncısı olan ET Yayınları’na açıklar. ET Yayınları, aynı zamanda çizer ve ressam olan Nacho Simal ve Gonzalo Ruerda isimli iki arkadaş tarafından kurulmuş, süreli yayınları olan sıradışı La Cruda dergisi ile tanınmışlardır. Arkasından Mery Cuesta İstanbul ’a gelir, geçen yıl çıkardığı deneysel çizgi roman ‘İstanbul Zombi 2066’ kitabının çizerleri ve başka yeni çizerlere açıklar fikrini. Cervantes’in kayıp sol elinden hareketle fantastik bir çizgi yolculuğuna çıkmaya karar verilir. Rehberler karikatür, çizgi roman ve resimler olacaktır.
Sergi iki adımda gerçekleşecek. Önce altı İstanbullu çizer Barselona’da sergi açacak arkasından İstanbul’da ortak bir sergi açılacak. İstanbullu çizerler; Bora Başkan, Extramücadele, Emir Yardımcı, Tan Cemal Genç, Uykusuz dergisi karikatüristlerinden Göksu Gül ve Cihan Kılıç olarak belirlenir. İlk sergi 26 Kasım’da, Barselona’da ET Yayınları’nın galerisinde açılır.
Göremeyenler üzülmesin, Gonzalo Rueda, Nacho Simal, Mery Cuesta, Sergio Mora, Rubén Pedro, Andrea Michaelsson B-Toy ile birlikte serginin devamı, 25 Ekim 2011’de Karşı Sanat Galerisi’nde açılacak. Sonraki durak ise Ankara ... 

Barselona’nın yeri ayrı
Mery Cuesta, serginin iki ülke arasında değil, İstanbul ve Barselona şehirleri arasında köprü kuran bir çalışma olduğunu söylüyor. Farklı ülkelerden tanınmış-tanınmamış sanatçıların bir dönem yollarının mutlaka Barselona’dan geçtiğini, bu nedenle Barselona’nın resim ve çizgi dünyasında özel ve önemli bir yeri olduğunu belirtiyor. Sergi Barselona 7 Ocak’a kadar ET Galeri’de.


  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  İstanbul

  ,

  sanat