5. Filistin Kültür Haftası başladı

5. Filistin Kültür Haftası başladı
5. Filistin Kültür Haftası başladı
Türkiye ile Filistin arasındaki kültür bağını güçlendirmek amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde düzenlenen 5. Filistin Kültür Haftası'nın Ankara'daki açılışına bakan Ömer Çelik de katıldı.

Türkiye ile Filistin arasındaki kültür bağını güçlendirmek amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde düzenlenen 5. Filistin Kültür Haftası, Ankara 'da başladı. Estergon Kalesi'ndeki açılışa katılan Bakan Ömer Çelik, Filistin halkının, Türk halkı ile kardeş olduğunu söyledi. İki ülke insanının ortak bağları olduğunu dile getiren Çelik, "İsrail'in Mescid-i Aksa'nın dış duvarında yürüttüğü kazı çalışmalarını yerinde incelemek üzere 2007 yılında bölgeye teknik bir ekip gönderen Türkiye, tespitlerini ilgili taraflar ve uluslararası kuruluşlarla paylaşmıştır. Ayrıca, ülkemiz uzmanları, Harem-i Şerif kompleksindeki tarihi Türk çinilerinin restorasyonunu yürütmüştür. Diğer yandan, Kubbet-ül Sahra'nın kubbesinde yer alan altın yaldızlı alemin yenilenmesine katkı vermiştir. Peygamber Efendimiz'in sahabelerinin bir bölümünün ebedi istirahatgahıYusufiye Mezarlığı'nın çevre düzenlemesine destek olunmuştur. Uluslararası toplumda Filistin'in kültürel ve sanatsal zenginliğiyle tanınması için de gayret gösteriyoruz" diye konuştu.
Ortadoğu 'daki sorunların merkezinde Arap-İsrail ihtilafının yattığının bilinen bir gerçek olduğunu vurgulayan Çelik, bu sorunların diyalog yoluyla ve karşılıklı anlayış çerçevesinde ele alınması ve çözülmesinin temel ihtiyaç olduğuna işaret etti.
"Bunun bir gereği olarak tarafların uluslararası hukuka ve birbirlerinin haklarına saygı göstermesi, endişelerini anlaması ve ortak soruna ortak çözüm geliştirmesi büyük önem taşımaktadır" diyen Çelik, şunları söyledi:
"Türkiye bu ihtilaf konusunda her zaman omuzlarında tarihi bir sorumluluk hissetmiştir. Bu doğrultuda ülkemiz, Filistin'in barışa ve Filistin halklarının huzura kavuşabilmesine yönelik çabalarını aralıksız sürdürmüştür. Filistin halkına yönelik desteğimiz ve başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletinin tüm kurumlarıyla hayata geçirilmesinde yalnız olmadıkları tüm dünyaya gösterilmiştir. İktidarımız döneminde, geleneksel diplomasimiz kültürel diplomasimizle ve insani diplomasimizle tahkim edilmiştir. Bugün iki ülke sınırlarla birbirinden ayrılmış olabilir ama Türkiye ile Filistin arasındaki kültür bağı Yakup ile Yusuf'un hasreti kadar derindir ve yıllar geçse de asla kaybolmayacak, ağlamaktan kara sular inen gözler bir gün yeniden birbirini görüp kucaklaşacaktır. Bu bağlamda 5. Filistin Kültür Haftası bir bakıma Yusuf ile öz kardeşi Bünyamin'in veya Yakub ile Yusuf'un buluşması gibidir. Yusuf'u kuyuya düşürmek isteyenlerin yahut Bünyamin'i Yusuf'tan ayırmak isteyenlerin çoğaldığı şu günlerde böyle bir hafta ve o haftada gerçekleştirilecek etkinlikler bir kez daha önemlidir."
Filistin Kültür Bakanı Enver Ebu Iyşe de sözkonusu etkinliğin önemine dikkati çekerek, "Bu tür aktiviteler her zaman, izleyicileri az da olsa, Filistin kültürü ve oradaki yaşam hakkında katılımcıları bilgilendirir" dedi.
Filistinliler'in dünyada bulundukları her yerde, Filistin halkının sıkıntılarını, Filistin sorununu çeşitli vesilelerle anlatmaya çalıştıklarını söyleyen Iyşe, şöyle devam etti:
"Bu da meşru haklarımızı elde etmemize yardımcı olur. Çok sayıda Türk kardeşimizin bugün burada bulunması bizleri mutlu etti. Böylece Türk kamuoyu Filistin halkının çektiği acıları daha yakından görme fırsatı bulacaktır. Aynı zamanda bu tür kültürel aktiviteler bizlerin İsrail karşısında dik durmamızı sağlar. İki ülke arasında kültürel ve diğer siyasi konularda ortak fikir olduğu kanaatindeyiz. Filistin'de sizleri bekleyen çok sayıda insan var."
Konuşmaların ardından iki Bakan'a günün anısına seramik tabak hediye edildi. Bakan Çelik daha sonra Filistinli Bakan Iyşe ile Filistin el sanatları ürünlerinin yer aldığı serginin açılışını gerçekleştirdi. 9 Eylül'e kadar sürecek kültür haftası kapsamında başkentin yanı sıra İzmir, Manisa ve İstanbul 'da da etkinlikler düzenlenecek.