5 koldan Yunan adaları!

5 koldan Yunan adaları!
5 koldan Yunan adaları!
Plaja, şezlonga, havluya para ödemeden denize girebilmenin; 'hesap tedirginliği' yaşamadan yemek yiyebilmenin mümkün olduğu bir tatil destinasyonu kaldı mı Ege'de? Fiyatları Bodrum'a, Marmaris'e, Çeşme'ye kıyasla daha mâkul olunca, "Yediğim, içtiğim belli" diyenler de rotasını Yunan adalarına çevirdi haliyle... Yazın son demlerinden evvel hareket noktası İstanbul, Ayvalık, İzmir, Bodrum ve Kaş olan bir tatil rehberi hazırladık.
Haber: Alpbuğra Bahadır Gültekin - bahadir.gultekin@radikal.com.tr / Arşivi

BODRUM


“Deniz sefası yapalım” dediniz, plajından şezlonguna iyi para ödediniz… Şöyle mükellef bir sofraya oturmak istediniz, gelen hesap içinize oturdu... Otopark parası, vale derken astronomik ekstralarla tatiliniz zehir mi oluyor? Kos’u denemeye ne dersiniz?
İSTİKAMET:
Bodrum’a 20 dakika mesafedeki Kos, ‘yüreğinize inmeden’ deniz mahsulüne doyacağınız bir tatil cenneti. 30 bin nüfuslu adanın simgesi sayılan karidesin aklınıza gelebilecek her türlüsü yapılıyor burada.
YA FİYATI? :
Hem Bodrum’dan hem de Turgutreis’ten ulaşabileceğiniz adaya gidiş ücreti maksimum 25 euro. Varış süresi ise topu topu 20 dakika. Pansiyonların geceliği 25, butik otellerin ise 40 euro’dan başlıyor. Yanında içkisi, dolu dolu karides tabağı ise 10 euro!
NE YAPILIR?:
Yemekten arta kalan zamanda, bisiklet kiralayıp kenti tavaf edebilir, Hipokrat Çınarı’na el sürerek bir nevi hac görevini ifa edebilirsiniz. Su sporlarına meraklıysanız, Kos’un güneyinde efil efil esen rüzgârla yelken keyfi de yapmak mümkün.

İZMİR


Ege kaçamağı yapacaklara en geniş rota imkânı sunan liman tabii ki İzmir... Üstelik hem cruise’lara, hem de günübirlik tekne turlarına da açık.
İSTİKAMET:
Sırtınızı vermeniz gereken muhit Çeşme. Hemen karşısındaki Sakız adası, yaz aylarında İzmir’in küçük bir kasabasına dönüşüyor adeta.
YA FİYATI?
Her gün karşılıklı hareket eden feribotun fiyatı 30 euro.Nezih butik otellerin geceliği 40 - 100 euro arası değişiyor. En önemlisi de karnınızı doyurmaya kalktığınızda masada cüzdanı bırakmıyorsunuz.
NE YAPILIR?
Sakız’da adım başı Osmanlı izine rastlayabilirsiniz… Ancak muhakkak uğramanız gereken yer ise sekizgen kubbeli Nea Moni Manastırı… Denize girmek için de saks mavisiyle beyaz kumun kesiştiği Vroulidia büyüleyici bir seçenek.

AYVALIK


Diyelim ki mizacınıza ‘cruise’ ters. Kendinizi rüzgâra bırakmak istiyorsunuz. Ver elini Ayvalık o zaman! Birkaç kulaç ötedeki Midilli, şu sıralar Türk turistlerin akınına uğramakta…
İSTİKAMET:
Midilli, Ayvalık’tan 18 kilometre uzakta… Üstelik tekneyle indi bindi toplamda 45 dakika sürüyor. Sabah çıksanız, kahvaltıyı Mitilini’de yapıyorsunuz. Üzerine Yunan kahvesini de Türkiye kıyılarına baka baka yudumluyorsunuz.
YA FİYATI?:
Turyol ve Jale Tur’dan alacağınız gidiş dönüş bileti 30 euro. Onun dışında adada hem konaklama, hem de yeme içme fiyatları çok makul. Geceliği 40 euro’ya rahat bir uyku çekebilir, 7 euro’ya da mideniz bayram edebilir. Yahu daha ne olsun!
NE YAPILIR?
Kapalıçarşı’yı aratmayan Ermou’dan hediyelik eşya alabilir, tarih meraklısı iseniz kaleye tırmanabilir, Barbaros’un memleketi Plamarion’a uğrayabilirsiniz… Ancak en cazibi, adı lezbiyenlikle özdeşleşen Sappho’nun doğum yeri Eressos’ta kendinizi denize atmak olsa gerek.

KAŞ


Yunan adaları turu için köprüden önceki son çıkış Kaş! Ne var ki, bu küçük kasabada alternatifiniz hayli kısıtlı. Gidebileceğiniz tek yer, Kaş’ın altındaki göz: Meis...
İSTİKAMET:
Kaş’tan Meis’e yol almak için evvela sabah feribotunu yakalamanız gerek… Gidiş 20 dakika sürüyor.
YA FİYATI?:
Bu mesafe için çok gibi gelebilir ama tekne ücreti 25 euro… Küçük bir ada olduğu için konaklama şart değil, lakin gecelemek istiyorsanız, otele vereceğiniz ücret 40 euro’yu aşmayacak seviyede.
NE YAPILIR?:
Meis’te görülmesi gereken yerler evvela kaleler… St John Kalesi, Paleokastro Kalesi’nden sonra rotanızı St. Konstantin ve Eleni Kilisesi’ne çevirebilirsiniz. Bizden son hatıra Osmanlı Camii de el haritanız üzerinde işaretli olsun.

İSTANBUL


Yunan adalarına gidebilmek için tek çare Ege kıyıları na uğramak değil! İstanbul’dan kalkan cruise gemileriyle leziz bir ada ziyafeti yapmak mümkün. Özel rotalara sahip haftalık turlar özellikle balayı çiftlerinin gözdesi...
İSTİKAMET:
Galataport’tan kalkan yüzen otelinizle Midilli, Pire, Mikonos, Rodos ve Santorini’ye gidebiliyorsunuz. Hayli cüzi sayılabilecek bir fark ödediğiniz takdirde rotanıza Girit’i de ekleyebiliyorsunuz.
YA FİYATI?:
Etstur’un paketinde yedi gecelik bir turun fiyatı kişi başı 649 euro’dan başlıyor, kabin seçeneklerine göre 939 euro’ya kadar yükseliyor. Fiyata konaklama, sabah/öğle/akşam yemekleri ve ikram da dahil!
NE YAPILIR?
Her ne kadar cruise ‘özgür’ bir tatil imkânı sunmasa da boş anlarda kalabalıktan uzaklaşıp Midilli köylerinde uzo keyfi yaşayabilir, Santorini’nin beyaza bürünmüş sokaklarında kaybolabilirsiniz.