50. yaşa özgü 'keşif' yılı

50. yaşa özgü 'keşif' yılı
50. yaşa özgü 'keşif' yılı
Bu yıl 50. yaşını kutlamaya hazırlanan Altın Portakal'da beşi ilk film olmak üzere on film yarışacak. 4-11 Ekim tarihleri arasındaki festivalin jüri başkanı Türkân Şoray.
Haber: ŞENAY AYDEMİR - senay.aydemir@radikal.com.tr / Arşivi

Bu yıl 50. kez gerçekleştirilecek Altın Portakal Film Festivali’nin merakla beklenen ulusal uzun metraj yarışma filmleri açıklandı.
Başvuran 68 filmin 62’sini değerlendirmeye alan ön jüri; beşi ilk film olmak üzere toplam on filmin 50. Altın Portakal Ödülü için yarışmasına karar verdi. Türkân Şoray’ın başkanlığını yapacağı jüride Reis Çelik, Ümit Ünal, Eleni Karaindrou, Mahir Günşiray, Şükrü Avşar, Feride Çiçekoğlu, Mehmet Aksın, Burçak Evren, Aslı Öymen yer alıyor. Dün Antalya’da Atatürk Kültür Merkezi Aspendos Salonu’nda ulusal yarışma filmlerini açıklayan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın amaçlarının 50. yıla yakışır bir festival düzenlemek olduğunu söyledi. Akaydın festivalin bütçesinin 5 ile 5.5 milyon TL civarında olacağını öngördüklerini belirtirken, bir soru üzerine de “Biz belediye yönetimine geçmeden bir yıl önce Kültür Bakanlığı’nın festivale desteği 7.2 milyon TL idi. Geçen yıl ise 500 bin TL alabildik. Bu yıl için henüz kasamıza girmeyen ama verileceği belirtilen 250 bin TL’lik bir destek söz konusu” dedi.
Festivalde bu yıl ağırlıklı olarak ilk ve ikinci uzun metrajını çeken yönetmenlerin eserleri yer alacak. Görünen o ki, son birkaç yıldır olduğu gibi bu yıl da Altın Portakal ‘keşfe’ açık bir hafta vaat ediyor. İşte festivale katılacak on film.
SEV BENİ (Mehmet Bahadır Er, Maryna Er Gorbach):Altın Portakal’da 2010 yılında ‘Kara Köpekler Havlarken’ filmi yardımcı erkek oyuncu ödülüne değer bulunan Mehmet Bahadır Er, Maryna Er Gorbach’ın yeni filmleri ‘Sev Beni’ bir diğer yapım. Ushan Çakır, Güven Kıraç ve Yavuz Bingöl’ün rol aldığı yapım Kiev’de tanıştığı genç bir kadın yüzünden hayatı altüst olan bir adamın hikayesi.
KISA FİLM (Ali Kemal Çınar)
2010 yılında üç yönetmen tarafından çekilen ‘Wenda/ Kayıp’ isimli uzun metraj filme katkı sunan Ali Kemal Çınar bu kez, öğretmen olma şansı varken kısa film çekmeye devam etmek isteyen bir gencin ailesiyle yaşadığı gerilimi anlattığı 'Kısa Film' ile yoluna yalnız devam ediyor. Yönetmenin aynı zamanda başrolde yer aldığı yapım oyuncular göz önüne alındığında ‘aile filmi’ olarak da kabul edilebilir.
MERYEM (Atalay Taşdiken)
İlk filmi ‘Mommo Kız Kardeşim’ ile ulusal ve uluslararası festivallerden ödüller ve övgüler alan Atalay Taşdiken’in ikinci uzun metrajı ‘Meryem’ festivalin merakla beklenen yapımlarından. Zeynep Çamcı ve İsmail Hacıoğlu’nun başrolünde yer aldığı yapım, evlendikten altı gün sonra kocasını İstanbul ’a gönderen genç bir kadının hikayesi.
KUTSAL BİR GÜN (Serdar Temizkan)
‘Kutsal Bir Gün’, işsiz, ayyaş ve amaçsız iki kardeşin bir gününe odaklanıyor ilk uzun metrajında. Arda Kural ve Ali Düşenkalkar filmin iki kardeşini canlandırıyor.
UZUN YOL (Nihat Seven)
Kısa filmlerinin ardından ‘Gölge Aşklar’ ve ‘Masal Aşklar’ isimli uzun metrajlara da imza atan Nihat Seven’in yönettiği film, erkek egemen hesaplaşmalar içinde en çok zararı gören bir kadını anlatıyor. Hakan Yufkacıgil, Nil Günal başrollerde.
UVERTÜR (Alpgiray M. Uğurlu)
Birçok kısa filme imza atan yönetmen, hayatında önemli bir karar alma aşamasında olan bir adamın değişen dengelerini anlatıyor ilk uzun metrajında. Burak Türker ve Özge Gönan başrolde.
MAVİ DALGA (Zeynep Dadak- Merve Kayan) Festivalde yer alan ilk filmlerden en merak edilenlerden birisi ‘Mavi Dalga.’ ‘Bu Sahilde’ isimli belgeselleriyle övgüler alan Dadak-Kayan ikilisi bu kez bir büyüme hikayesiyle karşımızda. Ayris Alptekin, Barşı Hacıyan ve Onur Saylak filmin önemli rollerinde yer alıyor.
MAVİ RİNG (Ömer Leventoğlu)
Bir kısa filme ve bir belgesele imza atan Ömer Leventoğlu, Ömer Leventoğlu, devlet hastanesinde çalışan bir doktorun gece yarısı ‘özel’ bir görevle hapishaneye gönderildikten sonra tanık olduklarını anlatıyor. Ezgi Çelik başrolde. Bu da bir ilk film.
KUSURSUZLAR (Ramin Matin)
İki yıl önce ‘Canavarlar Sofrası’ filmiyle ‘Behlül Dal Jüri Özel Ödülü’nü kazanan Ramin Matin’in ‘Kusursuzlar’ı 30’lu yaşlarında iki kız kardeşin gerilimli hikayesini anlatıyor. Esra Bezen Bilgin ve İpek Türkkan Kaynak’ın başrollerini paylaştığı yapım, dünya prömiyerini ise Altın Portakal’la aynı tarihlerde Güney Kore’de Busan Film Festivali’nde gerçekleştirecek.

CENNETTEN KOVULMAK (Ferit Karahan)
Bir başka ilk film. Kısa filmlere imza atan Ferit Karahan bu kez biri Batı’dan diğeri Doğu’dan iki genç kadının hikayelerinin izini sürerek Kürt sorununun günlük hayattaki izlerini sürüyor. Ezgi Asaroğlu ve Rojin Tekin başrollerde.