50 yıldır kayıp olan 'çocuk' o mu?

50 yıldır kayıp olan 'çocuk' o mu?
50 yıldır kayıp olan 'çocuk' o mu?

78 yaşındaki baba Jerry Damman da Michigan?lı adamın en son iki yaşında gördüğü oğlu Stephen olduğunu düşünüyor.

50 yıl önce bir anne alışveriş için girdiği fırından çıktığında iki yaşındaki oğlunun pusetini bulamadı. Şimdi bir adam, 'o çocuk' olduğunu iddia ediyor. Gerçeği DNA testi gösterecek!

EAST MEADOW - ABD, Long Island’da Marilyn Damman, 31 Ekim 1955’te fırına girerken bebeğini pusetiyle kapının önünde bıraktı, çıktığında bebeği orada değildi. Polis, Stephen Damman adlı, iki yaşındaki sarışın çocuğu her yerde aradı ancak bebek bulunamadı, olay da zamanla unutuldu. Ama 50 yıl sonra, bugün ortaya çıkan Michigan’lı bir adam, kendisinin o gün kaybolan çocuk olduğunu iddia ediyor. Federal yetkililer, adamın gerçekten ‘kayıp çocuk’ olup olmadığını DNA testiyle doğrulayacak.
Hikâyeyi hatırlayan Long Island sakinleri son gelişme karşısında heyecanlı, üstelik bu heyecanlı insanların arasında Stephen’ın 78 yaşındaki babası Jerry Damman da var. Öte yandan adamın neye dayanarak bu iddiada bulunduğu bilinmiyor. Polis, adamın şu anda kullandığı ismi de açıklamıyor. 

Aileye ısınamadı, kayıp araştırdı
Soruşturmayı yürüten yetkililerden birinin verdiği bilgiye göre, adam kendisini hiçbir zaman birlikte büyüdüğü aileye ait hissetmemiş ve ülke genelindeki kayıp hikâyelerini incelemeye başlamış. Damman vakasından da böyle haberdar olmuş. Stephen’ın şimdi başka bir kadınla evli babası Jerry Damman da bu adamın kendi oğlu olma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyor.
Damman ve eşi, Michigan’lı adamın geçen yıl çiftliklerine uğramış olabileceğini düşünüyor. Charlotte Damman,  kayıp çocuğun kardeşi olan kızlarının da aynı adam tarafından ziyaret edildiğini anlatıyor: “Kızımız onu gördü ve adam Jerry’ye benziyordu.”
Adam, kendi çabalarıyla kız kardeşi olduğunu düşündüğü kadına ulaşmış ve aralarında kan bağı olabileceğine işaret eden özel bir DNA testi yaptırmışlar. FBI da şimdi kendi testlerini yaptırıyor. Baba Damman, iddiasını gazetede gördükten sonra adama ulaşmak için iki kez aramış. Jerry Damman ve kayıp çocuğun annesi, bebekleri kaybolduktan birkaç sene sonra ayrılmışlar. 

Küçük kız pusette, ağabeyi yok
Jerry Damman, oğlu kaybolduğu sırada Long Island’daki Mitchell Hava Kuvvetleri Üssü’nde çalışıyormuş. Karısı Marilyn’in fırından çıktığında puseti içinde sadece yedi aylık kızları Pamela olduğu halde az ileride bir köşede bulduğunu anlatıyor. Aile kasım ayı ortalarında oğullarını kaçıranlara seslenen bir ilanla Stephen’ın anemisi olduğunu ve ilaçlarını alması gerektiğini duyurmuş.
Şimdi 81 yaşında olan Joan Bookbinder, o günlerde alışveriş yaparken çocukları kapının önünde bırakmanın yaygın olduğunu anlatıyor: “Hiç endişelenmezdik. Ama olaydan sonra bir daha bunu yapmadık.” (ap)