50 yıldır kimsenin evi olmadı

50 yıldır kimsenin evi olmadı
50 yıldır kimsenin evi olmadı
Zamanında balina avcılarının uğrak yeri olan ve sonra hayalet şehre dönen Güney Amerika'daki Grytviken adası, şimdilerde turist akınına uğruyor.

Güney Amerika 'da İngiltere 'nin hakimiyeti altında bulunan 'Güney Georgia ve Güney Sandviç Adaları' ilginç bir özelliğiyle turistlerin uğrak noktası haline geldi. Zira bir dönem ticaret gemilerinin ve gezginlerin demir attığı Grytviken limanı, şimdilerde hayalet bir şehre dönmüş durumda.

Issızlığı ve sessizliğiyle huzur dolu ama biraz da korkutucu bir profil çizen Grytviken kıyılarında bulunan devasa balina kemikleri ve terk edilmiş tankerler, limana bir dönem hüküm sürmüş yaşam tarzından kesitler sunuyor.

Hayalet limanın hikâyesi ne?

1904 yılında Norveçli gemi kaptanı Karl Anton Larsen tarafından kurulan yerleşim yeri, zamanında balina avcularına ev sahipliği yapmış. Ne var ki, 1960'lı yıllardan sonra bölgedeki balinaların azlaması üzerine terkedilmeye başlanmış. 1982'de ise Arjantin ile İngiltere arasında cereyan eden Falkland Savaşı'nda üs olarak kullanılan Grytviken'de şimdilerde kimse yaşamıyor. Ada, Güney Amerika'da sefer yapan cruise gemilerinin ve tabii ki turistlerin uğrak noktası.

Dünyadaki hayalet kasabalar

Chaiten/Şili: Şili’de bulunan Chaiten kasabası, yakınlarında bir volkanın 2008’de patladığı, hemen ardından Blanco Nehri’nin taşmasıyla basan sel sonucu yaşanamaz duruma gelmiş. Yıkık dökük evler ve karışmış elektrik kabloları bir dönem insanların bu bölgede yaşadıklarının birer kanıtı.

Oradour-sur-Glane/ Fransa : Fransa’nın Oradour-sur-Glane köyünün yaklaşık 600 sakini 1944 Alman SS subayları tarafından katledildi. Ve kalan sakinleri de köyü tamamen boşalttı. Halen kimsenin yaşamadığı köy, İkinci Dünya Savaşı'nın getirdiği korkunç yıkımın trajik bir nişanesi olarak duruyor.

Pripiat/Ukrayna: 1986 yılında gerçekleşen Çernobil nükleer faciası sonrası bir anda boşaltılan, dönemin en büyük endüstri kenti Pripiat, barındırdığı radyoaktif kalıntılar nedeniyle 900 yıl daha yaşanılmayacak bir kent.

Kapalı Maraş/Kıbrıs: 1974 öncesinin en büyük cazibe merkezi Maraş, Kıbrıs Barış Harekatı nedeniyle boşaltılmıştı. Kapsamlı bir çözüm bulunamadığı için çürümeye terk edilen kentin otellerin rezervasyon defterleri 2000'li yıllara kadar doluydu.