53 öğrenci okul yemeğinden zehirlendi

53 öğrenci okul yemeğinden zehirlendi
53 öğrenci okul yemeğinden zehirlendi
Muğla'da taşımalı eğitim gören okullarda 53 öğrenci yedikleri yemekten zehirlendi. Öğrencilerden bazıları sağlık kurumlarında müşahede altına alınırken, bazı öğrenciler tedavilerinin ardından taburcu edildi.

Muğla'nın 3 ilçesinde okulda yedikleri yemekten zehirlenen toplam 53 öğrenci hastaneye kaldırıldı.

Muğla'nın Ula ilçesine bağlı Gölcük mahallesinde 15, Karabörtlen Mahallesinde 2, Yatağan'da 6 ve Datça ilçesinde de 30 öğrenci olmak üzere toplam 53 öğrenci yedikleri öğle yemeği sonrası akşam saatlerinde evlerine geldiklerinde rahatsızlanarak hastanelere kaldırıldı. Muğla'nın Ula ilçesine bağlı Karabörtlen ve Gölcük mahallelerinde oturan 17 öğrenci Muğla Sıtkı Koçman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne, 6 öğrenci Yatağan Devlet Hastanesi'ne ve 30 öğrenci Datça Devlet Hastanesi'ne halsizlik ve mide bulantısı şikâyeti ile başvurdu. Yapılan ilk tespitlerde öğrencilerin yedikleri yemekten zehirlendikleri ileri sürüldü.

Datça Kaymakamı Vehbi Bakır ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Fedai Akın da hastaneye gelerek öğrencilerin sağlık durumlarıyla ilgili alınan bilginin ardından şunları söyledi:

"Bizim için önemli olan öğrencilerimizin sağlığı. Çok şükür şu ana kadar hastaneye başvuran öğrencilerimizin hepsinin sağlık durumları iyi. Datça'da taşımalı eğitim gören 338 öğrencimiz var. Şu ana kadar mide bulantısı ve kusma şikâyetiyle 30 öğrencimiz hastaneye başvurmuş."

Taşımalı eğitim gören öğrencilerin yemeklerini aynı firmanın karşıladığı açıklanırken, çocukların öğle yemeğinde bulgur pilavı, salata ve patates yedikleri öğrenildi. Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci gece saatlerinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gelerek çocukların durumu hakkında doktorlardan bilgi aldı. Milli Eğitim müdürü Ekinci, İlk müdahalelerinin ardından çocukları ziyaret etti ve aileleri ile görüştü.