56 gazeteden liderlere ortak çağrı...

56 gazeteden liderlere ortak çağrı...
56 gazeteden liderlere ortak çağrı...

Aktivistler konferansın yapıldığı Bella Center?ın önünde ölü taklidi yaparak zirvede ?gerçek? bir anlaşmanın dünyayı kurtaracağını söylediler. FOTOĞRAF: AP

45 ülkeden 56 gazete, yayımladıkları ortak metinle İklim Zirvesi'ne katılan liderlere 'Çabuk olun' dedi

KOPENHAG - İklim zirvesi için dünya basını güç birliği yaptı. Zirve dolayısıyla 45 ülkeden 56 gazete ortak bir başyazı yayımlayarak liderlere cesur adımlar atma çağrısında bulundu. Makale Türkçe’nin de aralarında olduğu 20 dilde yayımlandı. Bu metni hazırlayan İngiliz The Guardian gazetesi de dün birinci sayfasını tamamen bu yazıya ayırdı. Makale, ‘Tarihin bu nesil hakkındaki hükmünü belirleyecek 14 gün’ başlığını taşıyor. Yazıda dikkat çeken bazı satırlar şöyle:
“Bir süredir küresel ısınmanın sebep olduğu tehlikeler daha fazla belirginleşmeye başlamıştı. Ama şimdi gerçekler konuşulmaya başladı. Son 14 senenin 11’i, kayıtlara geçen en sıcak yıllar oldu. Kuzey kutbundaki buzullar eriyor. Geçen yıl petrol ve gıda fiyatlarındaki tırmanış, gelecekte karşılaşabileceğimiz yıkımın sadece bir örneği. Bilim makalelerinde artık sorumlunun insanlar olup olmadığı değil, küresel ısınmanın vereceği zararı sınırlamak için ne kadar az zamanımız kaldığı tartışılıyor. Şimdiye kadar bu duruma dünyanın tepkisi cılız kaldı. Dönüşümün maliyeti yüksek olacak. Ancak bu tutar, küresel mali dünyayı kurtarmanın faturasından ve hiç bir şey yapmamanın sonuçlarının yaratacağı maliyetten kat be kat daha az. Kopenhag’da delegeleri, tereddütlü davranmaya, anlaşmazlığa düşmeye ya da birbirlerini suçlamaya değil, fırsatı yakalamaya çağırıyoruz. Bu, zengin dünyayla yoksul dünyanın ya da batıyla doğunun savaşı olmamalı. Çözümü hepimiz, birllikte bulmalıyız. 56 gazete, bugün aynı yazıyı yayımlıyor. Biz farklı ulusal ve siyasal perspektiflerimizle ne yapılması gerektiği konusunda uzlaşabiliyorsak liderlerimiz de pekâla uzlaşabilir. Biliyoruz ki dönüşümün maliyeti yüksek olacak. Ancak bu tutar, küresel mali dünyayı kurtarmanın faturasından ve hiç bir şey yapmamanın sonuçlarının yaratacağı maliyetten kat be kat daha az. Kopenhag’daki siyasetçiler, tarihin bu nesille ilgili yargısını şekillendirebilecek güce sahip. Ya harekete geçen ya da felaketi görmesine rağmen bunu engellemek için hiçbir şey yapmayan bir nesil...”
Almanya’dan Süddeutsche Zeitung, Fransa’dan Le Monde, İtalya’dan La Repubblica’nın da yayımladığı yazıya, Türkiye’den Hürriyet gazetesi destek verdi. (bbc, The Guardian, Yaşam Servisi)