60 kişi öldü, Meksika 'domuz gribi' alarmında...

MEXICO CITY - Meksika’yı domuz gribi sardı. Son haftalarda yaklaşık 60 kişinin ölümüne neden olan ‘domuz gribi’ salgını nedeniyle dün başkent ve civarında üniversiteler de dahil olmak üzere milyonlarca çocuk ve gencin gittiği okullar tatil edildi. Meksika Sağlık Bakanı Jose Angel Cordoba, grip belirtileri gösteren kişilerin işlerine gitmeyip evde kalması ve halkın gerekmedikçe kalabalık mekânlardan uzak durması tavsiyesinde bulundu.
Dünya Sağlık Örgütü sözcüsü Fadela Chaib ise normal olarak domuzlarda ortaya çıkan, ancak nadiren insanlarda görülen hastalıkla ilgili yüzlerce vaka bildirildiğini açıkladı. Chaib, Mexico City kentinde ve civarında hastalığın belirtilerini gösteren 800 kadar vaka görüldüğünü, 60 kişinin de öldüğünü söyledi. Sözcü, Meksika’nın orta kesimlerinde de 24 vakaya rastlandığını ve üç kişinin öldüğünü belirtti. 

Doktorlar dikkatli olsun

ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi’nin açıklamasına göre, ABD’nin güneybatısındaki Kaliforniya ve Teksas eyaletlerinde bilinen vaka sayısı şimdilik yedi. Kanada hükümeti de yakın dönemde Meksika’yı ziyaret edenlerin hastalık belirtileri gösterebileceği gerekçesiyle, doktorlardan daha dikkatli olmalarını istedi. (aa)