60'lardaki kadar genç...

60'lardaki kadar genç...
60'lardaki kadar genç...
Artık 71 yaşındaki Barbra Streisand, 60'ların başında yakaladığı bam telini aradan bunca kuşak gelip geçmesine rağmen hâlâ bırakmıyor. Kanıtımız, yedinci konser albümü 'Back to Brooklyn'.

24 Mayıs 1963. Sadece 21 yaşındaki Barbra Joan Streisand, Beyaz Saray’ın kapısından içeri girerken az sonra Başkan Kennedy için şarkı söyleyeceğini düşünerek ürperiyordu. Ülkenin önde gelen basın mensuplarının davet edildiği bu akşam yemeğine, Demokratların propaganda şarkısı ‘Happy Days Are Here Again’i söylemesi için çağrılmıştı. Diğer yandan yakın gelecekte ‘Yılın Albümü’ kategorisinde Grammy’i kucaklayacağı ilk albümünü birkaç ay önce yayımlamış ve New York sosyetesi kulislerinde ismi fısıldanmaya başlamıştı bile. Barbra şarkısını başarıyla tamamladıktan sonra Kennedy ile tanıştırıldığında ondan ilk istediği şey annesi Diana için imzalı bir fotoğrafı oldu. Kennedy bu ricayı geri çevirmedi ve fotoğrafı imzalarken ona ne zamandır şarkı söylediğini sorduğunda aldığı hızlı ve zeki yanıt onu dev bir kahkahaya boğdu; “Siz başkan olduğunuzdan beri...”
Barbra bugün 71 yaşında. Ama insan ona her baktığında hâlâ enerjik ve esprili Fanny Brice’ı ya da karizmasının doruk noktasındayken çektiği ‘A Star is Born’daki Esther Hoffman Howard’ı görüyor. Hatta daha fazlasını... Ne de olsa eğlence endüstrisi tarihinde çok az kişiye nasip olmuş, hipnotize edici kariyere sahip bir yıldızdan söz ediyoruz. 60’ların başında yakaladığı bam telini aradan bunca kuşak gelip geçmesine rağmen hâlâ bırakmıyor. Dahası bunu sadece stüdyo albümleriyle değil gösterişli konserlerini sürdürerek yapıyor.
1968 tarihli ilk canlı kaydı olan ‘A Happening in Central Park’ı izleyen yedinci konser albümü ‘Back to Brooklyn’, Streisand’ın geçen yıl New York City’de bulunan Barclays Center’da 11 ve 13 Ekim geceleri verdiği kapalı gişe iki performansın şık bir derlemesi. Şarkı akışındaki ciddi farklılıklara rağmen DVD formatında da piyasaya sürüldüğünü notlarımıza ekleyelim. Chris Botti’nin üç, Jason Gould’un ise bir şarkıda konuk olarak Barbra’ya eşlik ettiği bu canlı albüm, yine bizzat kendi ağzından anılar ve esprilerle desteklediği, kariyerinin köşe taşlarını oluşturan ‘The Way We Were’, ‘My Funny Valentine’, ‘The Way He Makes Me Feel’ gibi mükemmel klasiklerle dolu. ‘Happy Days Are Here Again’ ise sadece DVD versiyonuna eklenmiş. Her ne kadar Photoshop konusunda yeni bir çığır açsa da uzun zaman sonra gördüğümüz en doğru düzgün Barbra albüm kapağına kavuşmuş olmak bile yeterince mutluluk verici.