8 sirk hayvanı yolculuk sırasında öldü

8 sirk hayvanı yolculuk sırasında öldü
8 sirk hayvanı yolculuk sırasında öldü
Gezici bir Rus sirkine ait toplam 8 kaplan ve aslanın Sibirya bölgesinde kamyonla 20 saatlik yolculuk sırasında öldüğü bildirildi.

Polis sözcüsü Nikolay Sizyik, yaptığı açıklamada, 8 kaplan ve aslanın Sibirya’nın Yakutsk kentine geldiklerinde zaten ölü olduklarını belirterek, hayvanların ölümüne neyin ol açtığının bilinmediğini, ancak olasılıklar arasında gıda ve egzoz zehirlenmesinin de bulunduğunu kaydetti.

Merkezi Krasnadar kentinde bulunan gezici sirkin yöneticilerinden Yevgeniy Yudaşkin de yaptığı açıklamada, üçüncü olasılığın da kamyondaki aşırı sıcaklık olduğunu belirtirken, adı açıklanmayan bir sirk çalışanı da kamyonun arkasındaki özel bölümün her 2 saatte bir havalandırma için açılması gerektiğini ancak bunun yapılmadığını söyledi.

Yudaşkin, kaplanlar ve aslanlarla aynı kamyonda bulunan Doberman cinsi köpeğin hayatta olduğunu belirterek, ikinci kamyonda seyahat eden köpek ve ayıların ise Yakutsk’a sağlıklı bir şekilde vardıklarını ifade etti.

Rusya’nın uzakdoğu bölgesindeki Habarovsk kentinde gösteri yapan hayvanlar başka bir gösteri için 1400kilometre mesafedeki Yakutsk kentine getiriliyordu.

Sirk yetkilileri, hayvanların Yakutsk’a 820 kilometre uzaklıktaki Neryungri kentinde sağ olduklarını, ancak bundan sonra kontrol yapılmadığını belirterek, Neryungri’deki hava sıcaklığının sıfırın altında 36 derece olduğunu ve hayvanların kamyondaki ısıtmalı kapalı bölgede tutulduklarını kaydetti.