80 'sifonda' devri alem!

80 'sifonda' devri alem!
80 'sifonda' devri alem!
Klozetler ve tuvalet kullanma alışkanlıkları dünyanın dört bir yanında değişkenlik gösteriyor. Dünyadaki alışkanlıklara odaklanan Cut.com video ekibi yeni videosunda izleyenleri tuvalet turuna çıkartıyor.

RADİKAL – Yemek , uyumak ve tuvalete gitmek, dünyanın neresine giderseniz gidin temel ihtiyaçlarınız arasında. Cut.com’un yeni videosu sizi Tokyo’dan Dubai’ye dünyadaki umumi tuvaletlerin turuna çıkartıyor. Arka planda Johann StrausII’nin The Blue Danube şarkısının çaldığı videoda 26 yaşındaki Blaine Ludy, Asya, Amerika , Avrupa , Avustralya ve Afrika ülkelerindeki umumi tuvaletlerin şekillerini, boyutlarını ve sifon kapasitelerini gösteriyor.
Cut.com’un Seattle’daki ofis tuvaletiyle başlayan videoda “Yapımcımız Blaine’i dünyadaki umumi tuvaletleri çekmesi için yolladık” yazıyor. Avustralya Adelaide’de yumurta şeklinde bir pisuardan Dubai’deki yumuşak oturma yeri ve taharet musluğuyla yusyuvarlak tuvalete kadar farklı çeşitleri görmek mümkün.
Blaine, Avrupa’da açıkta duran, Paris’te yol üstünde kullanıp yolunuza devam edebileceğiniz ve Berlin’deki Spiderman temalı tuvaletlere de uğruyor.
İki dakikalık videoda görülen çoğu tuvaletler temiz gözükse de Yeni Delhi’dekiler yüzlerce küçük sinekle kaplı ve kötü kullanılmış şekilde karşımıza çıkıyor. Addis Ababa ve Roma’da kare şeklinde tuvaletleri kullanırken Asya’da da alaturka tuvaletlerin sıkça kullanıldığını görüyoruz.
Çoğu tuvaletlerde peçete bulunmazken taharet muslukları, hortumlar ve çeşmeler temizlik amaçlı kullanılıyor. Videonun bir kısmında ise Blaine’i tuvaletleri bizzat denerken görüyoruz.
Sonunda ise her tuvaletin sifon sistemine ya da kullanan tarafından nasıl temizlendiğine şahit oluyoruz. (Daily Mail)