800 İngiliz ölmek için sıra bekliyor

İngiltere'de iyileşme umudunu kaybeden 800 hasta yaşamlarına son vermek için kayıt yaptırdı


ALPASLAN DÜVEN

LONDRA –İngiltere’de ölümcül hastalıklarla mücadele eden 800 İngiliz, ölmek için Zürih yakınlarındaki Dignitas kliniğinde sırada bekliyor.

İngiliz Guardian gazetesinde yer alan habere göre, uzun yıllar kanser türleriyle mücade eden 800 İngiliz, yaşamlarına son vermek için Zurih yakınlarındaki Dignitas Kliniği'ne kayıt yaptırdı. Bunlardan durumları kritik olan ve artık iyileşemiyecekleri kanısına varan kadın ve erkeklerden oluşan 34 hastanın, ölümcül ilacı almak için hazırda beklediği belirtildi. Dignistas Kliniği'ne kayıt yaptıran İngiliz sayısının 2002 yılından bu yana 10 kat artması üzerine, İngiltere'de ‘intihar yardımı’nı yasaklayan yasa yeniden tartışmaya açıldı.
Dignistas yetkilileri, 2003 yılında 15, 2006 yılında 26, 2008’in ilk 5 ayında 8 ve geçen 12 ay içerisinde toplam 23 İngiliz’in klinikte yaşamına son verdiğini açıkladı. Eski Başbakan Tony Blair’in kabinesi, intihar etmek isteyen hastalara eşlik eden veya intihar kliniğine birlikte seyahat eden akraba ve arkadaşlarının 14 yıl hapis cezasına çarptırılmalarını öngören bir saya tasarısı hazırlamak için çalışmalar yürütüyor.(dha)