82 yaşında bir top model

82 yaşında bir top model
82 yaşında bir top model

ABD'li Dell Orfeice bugün 82 yaşında ve modellik kariyerine devam ediyor.

İlk kez 1946'da, henüz 15 yaşındayken Vogue dergisinin kapak kızı olan ve 82 yaşında modelliğe devam eden ABD'li Dell'Orfeice, kalıcı başarısının sırlarını ve kişisel hayatını anlattı...

Çoğu manken, kısa bir süreliğine parlayıp sönerken, Dell’Orfeice, neredeyse 70 yıldır bu mesleğin içinde ve hâlâ çok etkileyici. Vogue kapağı olmadan önce, ünlü bir fotoğrafçının karısı tarafından bir otobüs durağında beklerken farkedildiğinde 13 yaşındaydı. Sonraki yıl, ünlü ressam Salvador Dali’ye bir resim için poz verdiğinde 7 dolar kazandı. Bundan sonra şansı dönen Dell’Orfeice, sonraki yıllarda aralarında Norman Parkinson, Richard Avedon gibi sanatçıların da bulunduğu 20. yüzyılın en önemli fotoğrafçılarıyla çalıştı, en ünlü dergilere kapak oldu, içine üç evlilik, birden fazla kürtaj, pek çok ünlü sevgili ve bir çocuk sığan renkli bir hayat yaşadı. Dell’Orfeice’in Jane Mulkerrins’e verdiği söyleşi İngiliz The Daily Mail gazetesinde yayımlandı.

Dell’Orfeice, 16 yaşındayken, 26 yaşında evli ve bir çocuk babası bir adama aşık oldu, üç kez hamile kaldı, beş yıldan sonra onunla henüz 21 yaşındayken evlendi. Hep bir balerin olmak istiyordu. Her zaman “delice aşık olduğu için” evlendiğini belirten efsanevi manken, kendini ‘iflah olmaz bir romantik’ olarak tanımlıyor. Evliliği çocuk yapmak için bir neden olarak görmediğini söyleyen Dell’Orfeice, sahip olduğu tek çocuğu ise ‘büyük bir hediye’ olarak tanımlıyor. Kendisi de tek çocuk olan manken annesinin zamanında akıllılık edip tek çocukla yetindiğini söylüyor. Dell’Orfreice’e göre tek çocuk olmak demek, annenin bütün ilgisini ve sevgisini almak demek.

Eşi ‘burun ameliyatı’ hediye etmek istemiş

Güzellik sırlarını da açıklayan model, diyet yapmanın ve kendini takip etmenin çok karmaşık olmadığını söyleyip ekliyor: “Sadece biraz disiplinli olmak, ve genetik mirasınızı biliip ona göre davranmak yeterli.” Dell’Orfeice, pek çok kadın gibi “Hep daha ince” olmak istiyor. 82 yaşında olmasına rağmen çok güzel bir cildi olan manken, cildini nemlendirmek için dışarıdan müdahaleler yerine, onu içten beslemeyi tercih ediyor. Dell’Orfreice bunun için sabahları limonlu ılık su içip, bol bol probiyotik yoğurt yiyor.
Küçükken bir tramplende burnunu kırdığını anlatan model, ilk kocasının kendisine 18’nci yaşgünü hediyesi olarak burun ameliyatı hediye etmek istediğini, eşinin burnunu hiç sevmediğini de itiraf etti. Hayatını filme çekmek isteyen biyografi yazarının yakın zamanda olduğu diz kapağı ameliyatına girmesine izin verdiğini söyleyen Dell’Orfeice, aynı yazarın kendisine silikon impantı yapılırken de operasyon odasında olduğunu söyledi. “Bütün dünyaya sözüm ona ‘doğal güzellik’ dedikleri şeyin aslında ne olduğunu göstermek istedim” diyen tecrübeli manken, kendiyle barışık bir kişiliğe sahip.
Ünlü mankenin geçirdiği estetik operasyonların içinde artık uygulanmayan bir peeling işlemi de var. Bilinen yüz soyma işlemlerinden farklı olarak tel bir fırçayla derinin üst katmanının tamamen kaldırılması üzerine olan bu yöntemle bebeksi bir cilde kavuşuluyor, ama koruması çok zor. Dell’Orfeice,“Doktor -mecazi anlanmda söylemiyorum- yüzümü rendeledi. Şimdi onu güneşten korumak için gece yatarken bile koruyucu krem sürüyorum” dedi. Alışverişle arasının pek iyi olamdığını söyleyen ünlü mankenin favori marka ve tasarımcılarının arasında Calvin Klein ve Donna Karan var. Calvin Klein’in uzun boylu bir erkek olduğunu, ve tasarımlarını uzun boylu insanlara uygun olarak yaptığını söyleyen Dell’Orfeice, Donna Karan’ın tasarımlarını da aynı nedenden dolayı sevdiğini belirtip ekliyor: “En azından kazakları bileklerime kadar gelebiliyor.”