89'luk Yahudi düşmanı saldırdı

89'luk Yahudi düşmanı saldırdı
89'luk Yahudi düşmanı saldırdı

1993?te açılan Yahudi Soykırım Müzesi, Beyaz Saray?a da hayli yakın bir noktada yer alıyor. fotoğraf: afp

Von Brunn’un (solda) açtığı ateş sonucu Johns (sağda) öldü.

WASHINGTON - ABD’nin başkenti Washington’da önceki gün Yahudi Soykırımı Müzesi’ne silahlı saldırı düzenlendi. Saldırganın açtığı ateş sonucu yaralanan güvenlik görevlisi Stephen T. Johns hayatını kaybetti. Saldırganın Maryland’da yaşayan ve beyaz ırkın üstünlüğünü savunan 89 yaşında tanınmış Yahudi düşmanı James von Brunn olduğu açıklandı.
1920’li yıllardan bu yana antisemitik bir grubun üyesi olduğu bilinen Von Brunn, daha önce de Washington’daki Merkez Bankası’nda, 1981’deki faiz oranları yüzünden silahlı bir eylem düzenlemiş, bir süre cezaevinde kalmıştı. Soykırımı kabul etmeyen Von Brunn’un Adolf Hitler ve Hitler’in beyaz ırk hakkındaki görüşleri üzerine yazdığı çok sayıda kitabı da var. Von Brunn’un ‘Kill The Best Gentiles!’ (En İyi Yahudi Olmayanları Öldürün!) adlı, Yahudi karşıtı görüşlerini içeren kitabı için internette ‘Hayatının en iyi çalışması’ olduğu yorumları var.
Saldırgan, son yazılarında ülkesini de “Irk çöplüğü olan meteliksiz, aptal bir üçüncü dünya ülkesi” diyerek eleştiriyor. 

Kamp ziyareti sonrası...
Von Brunn müzeye girip dedektörlerin üstündeki silahı algılayarak güvenlik görevlilerine uyarı vermesinden sonra ateş açmış. 1993 yılında açılan ve Beyaz Saray’a da hayli yakın olan müzeyi şimdiye kadar 30 milyondan fazla insan ve 85 devlet başkanı ziyaret etti.
Saldırının, ABD Başkanı Barack Obama’nın Avrupa gezisi sırasında Almanya’daki bir Nazi kampı olan Buchenwald’ı gezmesinden bir hafta sonra gerçekleşmesi de dikkat çekti. Saldırının ardından çok üzüldüğünü belirten Barack Obama, Buchenwald’daki kampı ziyaret eden ilk ABD Başkanı olmuştu. (The Daily Mail, afp)