9/11 kurbanları ışıklar ve çiçeklerle anılıyor

9/11 kurbanları ışıklar ve çiçeklerle anılıyor
9/11 kurbanları ışıklar ve çiçeklerle anılıyor

Manhattan?da saldırıda yerle bir olan İkiz Kuleler?de yaşamlarını yitirenler özel bir ışık gösterisiyle anıldı. fotoğraf: afp

NEW YORK - ABD’nin ve dünyanın tarihinde derin iz bırakan 11 Eylül saldırılarında yaşamlarını yitirenler, saldırının sekizinci yıldönümünde dünyanın dört bir yanındaki törenlerle anılıyor.
Yeni Zelenda’da itfaiyeciler, 11 Eylül’ü unutturmamak için İkiz Kuleler’in enkazının parçalarından inşa edilen bir anıtın çevresinde toplandı. Törende, hayatını kaybenler adına 50 beyaz güvercin havaya bırakıldı. Londra’daki törenlere saldırıda yaşamını yitiren 67 İngiliz anıldı. 30 yaşındaki kızı Suria’yı İkiz Kuleler’e düzenlenen saldırılarda kaybeden Alex Clarke gibi yakınlarını yitiren İngilizler, kurbanlar için çelenk bıraktı.
New York’ta kurulacak ‘11 Eylül Müzesi’ndeyse saldırıyı gerçekleştiren hava korsanlarının fotoğrafları sergilenecek. 19 korsanının fotoğrafı 2013’te enkaz alanında açılacak müzede ziyaretçilere açılacak. Görgü tanıklarının dehşet anını anlatan birer cümlesine de yer verilecek. Daha önce benzer girişimlerinde bulunulmuş ancak halk karşı çıkmıştı.
İkiz kulelerin tepesindeki seçkin restoran ‘Windows of the World’, 11 Eylül saldırılarında yerle bir olunca 25’inci yılını kutlamaya hiçbir zaman şans bulamadı. Restoranın eski şarap sorumlusu Kevin Zraly, ‘Şarap hakkında her şey’ adlı kitabının gelecek ay çıkacak 25’inci yıl baskısını restorandan geriye kalan tek miras olacağı için çok önemsiyor. Kitabın gelecek ay dolacak 25’inci yılıyla birlikte ‘Windows of the World’ ve restoranda hayatını kaybeden 72 çalışanı da anılacak. (Yaşam Servisi)