AB araştırması: Video oyunları faydalı olabilir

BRÜKSEL - Avrupa Birliği’nin yaptığı bir araştırma, video oyunlarının yaratıcılık ve işbirliğini teşvik etme açısından çocuklar için faydalı olabileceğini ortaya koydu. Avrupa Parlamentosu İç Pazar ve Tüketiciyi Koruma Komitesi’nin yaptığı araştırmanın raporunda, video oyunlarının çok sayıda faydası olduğu gözlenirken, şiddet içeren davranışa yol açtığı yönünde kesin bağlantı bulunamadığı belirtildi. Raporun taslağını hazırlayan Hollandalı liberal milletvekili Toine Manders, “Video oyunları birçok örnekte tehlikeli değil, hatta önemli becerilerin gelişimine katkıda bulunabilir” diye konuştu.
Bu sektörden geçen yıl toplam cironun 7 milyar avroyu geçtiği belirtilen raporda, video oyunlarının stratejik düşünce, yaratıcılık, işbirliği ve yenilikçi düşünceyi uyardığı görüşü dile getirildi. Raporda tüm video oyunlarının çocuklara uygun olmadığının ve bazı oyunlarındaki şiddetin özel durumlarda şiddet içeren davranışı harekete geçirebileceğinin de altı çizildi.
Raporda bu oyunların hepsinin çocuklara uygun olmadığı da belirtildi. Bazı oyunlardaki şiddetin, özel durumlarda şiddet içeren davranışı harekete geçirebileceğinin altı çizildi ve bazı oyunların daha çok yetişkinleri hedef aldığı hatırlatıldı. (aa)