Abartılı yemeklerin biri bizden

Abartılı yemeklerin biri bizden
Abartılı yemeklerin biri bizden

1000 dolarlık Sultanın Altın Keki, mönüde yok, ancak sipariş üzerine yapılabiliyor.

Forbes dergisi 'Dünyanın En Abartılı 11 Yemeği'ni seçti, üçüncü sırada İstanbul'daki Çırağan Sarayı Kempinski Hotel'in spesiyali 'Sultanın Altın Keki' var

NEW YORK - Amerikan Forbes dergisi ’Dünyanın En Abartılı 11 Yemeği’ni seçti. Yüksek fiyatlarla sunulan lezzetlerin yer aldığı listenin üçüncü sırasında, İstanbul Çırağan Sarayı Kempinski Hotel’in spesiyallerinden 24 ayar altın tozuyla yapılan ’Sultanın Altın Keki ’ var.
‘Sultanın Altın Keki’, otelin pasta şefi tarafından, yıllanmış Jamaika romunda marine edilen meyveler, Fransız Polinezyasından gelen vanilya tohumu ve Fransız buğdayı kullanılarak yapılıyor, üstüne de 24 ayar, yenilebilen altın tozu dökülüyor. Çırağan Sarayı Kempinski’nin derginin isteği üstüne yaptıklarını belirttiği kek, mönüde yer almıyor, sadece özel misafirlerin sipariş etmesi halinde hazırlanıyor.
Liste şöyle devam ediyor:

1. ABD ’nin New York kentindeki Daniel Boulud adlı restoranda sunulan havyar: 205 dolar.

2. ABD’nin California eyaletindeki The French Laundry adlı restoranda her gün özel olarak hazırlanan mönüler: 240 dolar.

3. İstanbul, Çırağan Sarayı Kempinski Oteli’nde siparişle yapılan ‘Sultanın Altın Keki’: 1000 dolar.

4. Singapur’da Les Amis adlı restoranda sunulan White Truffle Dinner: 800 dolar.

5. ABD ’nin Las Vegas kentindeki Fleur Burger adlı restoranda özel bir şarapla sunulan, Kobe bifteğinden yapılan burger: 5 bin dolar.

6. ABD ’nin New York kentindeki Nino’s Bellissima Pizza adlı pizzacıda sunulan havyarlı ve istakozlu pizza: 1000 dolar.

7. Belçikalı David Ghysels’in başlattığı ve istendiğinde dünyanın her yerine götürülebilen  ‘Dinner In The Sky’ (Gökyüzünde Yemek) uygulaması. Masanız vinçle kaldırılıyor ve yemek gökyüzünde yeniliyor.

8. Karayipler’de Macaroni Plajı’ndaki özel piknikler.

9. Fransa’nın başkenti Paris’teki Chef’s Table adlı restoranın yemekleri.

10. ABD ’de özel davetler için 30 gün önceden haber verilmek koşuluyla evlere giden şef Louis Pous ve ekibinin yemekleri: 10 kişilik yemek için 10 bin dolar.

11. Çin’in Şanghay kentindeki Three on the Bund adlı restoranda kent manzarasını seyrederken yemek: 500 dolar. (Yaşam Servisi)