ABD ordusu zırh testinde canlı domuzları havaya uçurmuş

LONDRA - ABD ordusunun, askerlerin giymesi için tasarlanmış bir zırhı test etmek için domuzları canlı canlı havaya uçurduğunun ortaya çıkması, hayvan hakları savunucularını harekete geçirdi. ABD’de bulunan Human Society isimli derneğin hayvan araştırmaları bölümü başkanlarından Martin Stephens, “İnsanlar domuz değildir. Bence bu ikisi arasındaki ilişki tartışmaya açık” yorumunu yaptı.
USA Today gazetesinin önceki gün ortaya çıkardığı habere göre, Pentagon’daki  Savunma İleri Araştırma Projeleri Dairesi’nden (DARPA)  araştırmacılar geçen sene boyunca 200 kadar patlamalı testte domuzları ve fareleri hedef aldı ve bu sene için de planlanan benzer testler söz konusu. 

Zırhsızlar 24-48 saatte öldü

Araştırma çerçevesinde, zırh giydirilen domuzların, havaya uçurulmadan önce Humvee tipi araçtakine benzer bir pozisyona getirildiği, projede zırh giymenin, patlama sırasında beynin alacağı hasar olasılığını artırıp artırmayacağının tespit edilmesinin amaçlandığı belirtildi. DARPA’nın sözcüsü Jan Walker, bu testlerde hayvanları kullanmalarının nedeninin, askerlerin uğrayacağı zararı en aza indirmek ve yaşamlarını kurtarmak olduğunu ifade ederek, doğru olanı yaptıklarını söyledi. Walker’ın verdiği bilgiye göre şimdiye kadar yapılan denemelerde, zırh giymeyen domuzların genellikle patlamadan 24 ile 48 saat sonra öldü, zırh giyen domuzlardaysa süre uzadı. 

Domuzlar hep kurban!

Araştırmanın ayrıca zırhın, patlama sırasında beynin alacağı hasarı artırabileceği yönündeki endişelerin yersiz olduğunu gösterdiği belirtildi.
Hayvan haklarını savunan PETA örgütünün, bu uygulamanın sonlandırılması için bir kampanya başlattığı 1990’ların başlarına kadar domuzlar, araçların kaza anındaki güvenliğinin test edilmesi için kullanılıyordu. PETA’nın tahminlerine göre DARPA’nın testlerinde en az 320 bin hayvan öldürüldü ya da yaralandı. PETA, bu sayının hükümetten bağımsız laboratuarlardaki deneylerde kullanılan hayvanları kapsamadığına dikkat çekiyor. (The Independent, aa)