ABD'de yaşayan Prof. Yurdadön maratona başladı

Dowling Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ergün Yurdadön, 30 gün boyunca her gün ortalama 50 kilometre koşacak


KARS - ABD’deki Dowling Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ergün Yurdadön, sigaranın zararlarına dikkati çekmek amacıyla Kars’ın Sarıkamış ilçesinden İstanbul’a kadar yapacağı "30 günde 30 maraton" koşusuna başladı.
Kars’ın Sarıkamış ilçesinde doğan ve ABD’de yaşayan Prof. Dr. Yurdadön, koşuya başlamadan önce Allauekber Şehitleri Anıtı önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, hayatında hiç sigara kullanmadığını, özellikle çocukları sigaradan korumak için büyük mücadele verdiğini söyledi.
Eski milli bir koşucu olan Yurdadön, Türkiye’de sigaraya başlama yaşının 9’a kadar düştüğünü ve insanların çeşitli şekillerde sigaraya özendirildiğini belirterek, şunları kaydetti:
"Türkiye’de her yıl 160 bin çocuk sigara içmeye başlıyor. Son yıllarda sigaralara konulan yeni maddeler, kişiyi doyuma ulaştırmıyor. Böylelikle kişi, bir yerine 3 sigara içiyor. Son çıkan yasa ile kapalı alanların tümünde sigara içilmesinin yasak edilmesi sevindiricidir. Ancak eksik şeyler var. Mahalle bakkallarında sigara satışının yasaklanması ve çocukların yanında sigara içenlere ceza verilmesi de gerekir."
Sigaranın zararlarına dikkat çekmek amacıyla ilk başta "35 Günde 35 Maraton" koşmayı istediğini, ancak sağlık sorunları üzerine koşu gün ve sayısını 35’ten 30’a çektiğini belirten Yurdadön, şunları söyledi:
"Sarıkamış’tan İstanbul’a koşarak sigaranın zararlarıyla ilgili herkese mesaj vermeye çalışacağım. Yaklaşık bin 400 kilometrelik mesafeyi 30 günde koşacağım. Günde ortalama 50 kilometre koşmuş olacağım. Bu bir yarış olmadığı için zamana karşı koşmuyorum. Bu maratonu 1 Ağustosta kendi doğum yerim olan Sarıkamış’tan başlatmayı uygun gördüm. Kars, Artvin, Trabzon ve Karadeniz güzergahından koşarak 1 Eylülde İstanbul’da olmayı planlıyorum."
Prof. Dr. Yurdadön, koşu süresince de hiçbir otelde kalmayacağını, yanında taşıdığı çadırda konaklayacağını da kaydetti.
"Sigara sessiz katil" yazılı tişört giyen Yurdadön, daha sonra Sarıkamış-Kars kara yolu üzerindeki Allahuekber Şehitlik Anıtı önünden, el arabasıyla birlikte Kars istikametine doğru koşmaya başladı. (aa)