ABD'li cerrah koleksiyonundaki tarihi eserleri Türkiye'ye iade etti

ABD'li cerrah koleksiyonundaki tarihi eserleri Türkiye'ye iade etti
ABD'li cerrah koleksiyonundaki tarihi eserleri Türkiye'ye iade etti

Türkiye?ye teslim edilen Roma döneminden kalma ameliyat aletleri 98 yıl önce kaçırılmış.FOTOĞRAF: AA

İSTANBUL - Amerikalı cerrah Robert Stephens, koleksiyonunda sakladığı 98 yıl önce Sardis Antik Kenti’nde yapılan kazılar sırasında ortaya çıkarılan Roma döneminden kalma 13 parça tarihi eseri, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerine teslim etti.
Turist Rehberleri Birliği’nden (TUREB) yapılan açıklamaya göre, Stephens’in tarihi eserleri Türkiye’ye iade etmesi dolayısıyla Arkeoloji Müzesi’nde tören düzenlendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Şenay Başer, “2008 yılında, 1669 tarihi eser topraklarımıza geri döndü. Tarihi eserlerin yurtdışındaki yasadışı trafiğinin engellenmesi için bütün ülkelerin aynı duyarlılığı göstermesi gerekir. Uluslararası kurumların yanı sıra, kişiler de bu konuda hassasiyet göstermelidir. Robert Stephens, bu konuda en iyi örnektir” diye konuştu. Stephens da koleksiyonundaki eserleri, muayenehanesinin duvarında sergilediğini dile getirdi. Bu eserleri Türkiye’ye iade etmesine turist rehberi Şenol Kul’un aracı olduğunu anlatan Stephens, koleksiyonundaki eserler ait olduğu topraklara geri döndüğü için çok mutlu olduğunu belirtti.
Sardis Antik Kenti’nde 1911 yılında yapılan kazılar sırasında ortaya çıkarılan 13 parça tıp aleti, Harvard Üniversitesi’nde okuyan bir öğrenci tarafından ABD’ye kaçırıldı. Amerikalı cerrah Robert Stephens, 35 yıl önce o öğrenciden bu tarihi eserleri satın aldı. Artık Arkeoloji Müzesi’nde sergilenecek olan Roma dönemi eserleri, üç adet bronz bisturi sapı, bir adet bronz cerrahi alet kutusu, bir adet bronz dişli penset, bir adet bronz delici-spatül, bir adet bronz spatül-sonda, bir adet bronz küret, bir adet bronz küret delici, iki adet bronz kaşık-sonda, bir adet bronz iğne, bir adet ahşap sarkaçtan oluşuyor. (aa)