ABD'nin başı, güçlenen Bill'le dertte

ANKARA - Atlantik Okyanusu’nda Antil Adaları’nın 2120 kilometre doğusunda oluşan Bill fırtınası dün kasırgaya dönüşerek 2009’un Atlantik’teki ilk büyük kasırga oluşumu halini aldı. Miami’deki ABD Ulusal Kasırga Merkezi’nin verdiği bilgiye göre, küçük Antil Adaları’nın 1870 kilometre uzağında esen Bill kasırgası, daha yerleşim alanlarına ulaşmadı. Batı ve kuzeybatı yönünde saatte 35 kilometre hızla ilerleyen Bill’in hızı saatte 120 kilometreyi bulan rüzgârlara yol açıyor. Yetkililer, kasırganın bir-iki gün daha bu yönde güçlenerek eseceğini belirtiyor. 

Claudette’in gücü azalacak
Uzmanlara göre, Atlantik’teki kasırga mevsimi 1 Haziran’da başladı ve 30 Kasım’a kadar sürecek. Bu dönemde Atlantik Okyanusu’nda dördü kasırgaya dönüşebilecek 10 fırtınanın oluşması bekleniyor. Bu arada meteoroloji uzmanları, dün  sabah ABD’nin kuzeybatısındaki Florida’yı etkilemeye başlayan Claudette kasırgasının gücünün Mississippi Nehri’ne ilerlerken azalacağını belirtiyor.
Geçtiğimiz 20 gün boyunca Tayvan’da Morakot tayfununun yol açtığı seller ve toprak kaymalarında ölenlerin sayısıysa 126’ya yükseldi. Kurtarma ekipleri, ölü sayısının 500’ü geçebileceğini belirtiyor. Yaklaşık 40 bin asker 44 köyde mahsur kalan 1900 kişiyi kurtarmaya, ölenlerin de cesetlerine ulaşmaya çalışıyor. (aa)