ABD'nin ilk kopya hayvanının yaratıcısı öldü

ABD'nin ilk kopya hayvanının yaratıcısı öldü
ABD'nin ilk kopya hayvanının yaratıcısı öldü

Yang, 1999?da ABD?nin ilk kopya hayvanı inek Amy?yi klonlayarak gündeme gelmişti. FOTOĞRAFLAR: AP

HARTFORD - Dünyanın en önemli klonlama uzmanlarından biri kabul edilen Xiangzhong ‘Jerry’ Yang hayatını kaybetti. Connecticut Üniversitesi 49 yaşındaki bilim insanının Boston’da bir hastanede öldüğünü açıkladı. Yang uzun süredir kanserle mücadele ediyordu.
Çin doğumlu Yang, insanlarda embriyona ait kök hücre araştırmaları konusunun ateşli bir savunucusuydu. Yang, 1999 yılında bir ineği klonlamasıyla gündeme gelmişti. Amy adlı inek ABD’nin klonlanan ilk hayvanıydı. Yang, klonlanan hayvanların etinin sağlıklı ve yenilebilir olduğunu açıklamış, bunu gösteren çalışmalarını da delil olarak sunmuştu.

Çobanlık yapıyordu
Yaşadığı kasabada çobanlık yapan ve küçük yaşlarından itibaren hayvanlar hakkında araştırmalar yapan Yang, çalıştığı çiftlikten üniversite hayatına devam etmek için ayrıldı.
1983 yılında Pekin’den ABD’ye giden Yang, Cornell Üniversitesi’nde laboratuvar çalışmaları yaptı. Hayvanlarla ilgili tüm biyoteknoloji makalelerini zaman zaman ülkesi Çin’deki konferanslarda da anlatan Yang, Çin halkı tarafından da gururla anılıyordu. (aa, afp)